MONTAŻ KOMINA I PIECYKA W DOMU Z DREWNA

.

Dość często ostatnio pytaliście mnie jak bezpiecznie zainstalować piecyk żelazny w domku letniskowym z drewna. Najczęściej domek taki nie ma komina, więc trudność zadania wzrasta. Nadarzyła się okazja. Właściciele małego domku drewnianego, położonego nad malowniczym jeziorem, kupili żeliwną kozę. Poprosili mnie o wykonanie usługi, polegającej na budowie komina i podłączeniu do niego urządzenia.

Co jest najważniejsze podczas takiej operacji? Nie spalić budynku! W tym celu należy wykonać kilka czynności, które pozwolą oddalić gorące elementy urządzeń grzewczych od drewna, lub drewno budynku zabezpieczyć przed nagrzewaniem. Komin można zbudować na kilka sposobów. Tu zastosowaliśmy szybki w montażu, systemowy komin stalowy, który zwykle instaluje się przez strop, lub przez ścianę boczną.

Jak widać, wybraliśmy drugi ze sposobów….

W wycięte miejsce po drewnie zamontowaliśmy skrzynkę z niepalnych płyt konstrukcyjnych. Od zewnątrz daliśmy cieńszą, ale bardziej odporna na wilgoć.

Domek delikatny…deseczki cienkie. Wycięte miejsce można wzmocnić.

Montaż komina.

No i stoi! Gotowa do działania.

Czarne blachy to element ozdobny, ale przede wszystkim zabezpieczenie drewna przed temperaturą. Na podłodze 4 mm grubości czarna stal. W tle, za kozą, 2 mm blacha zamontowana w formie ekranu. Przewietrzana przestrzeń (ok 15 cm ) między blachą a drewnianą ścianą budynku, pozwala ustawić piecyk w  rozsądnej odległości od ściany. Bez blachy powinno to być 50-60 cm! W małym ciasnym domku, byłby to środek pomieszczenia! 21 komentarzy do “MONTAŻ KOMINA I PIECYKA W DOMU Z DREWNA”

 • Altankowicz:

  Witam , a gdzie można taką blaszkę zakupić ? i jak cenowo to wygląda, a może linka by Pan podesłał ??

 • Domek holenderski:

  Witam serdecznie,
  Chcę w dużym domku holenderskim zamontować małą kozę . Proszę o podpowiedź na co powinnam zwrócić szczególną uwagę podczas montażu . Dodam ,że domek nie jest ocieplany .
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Ala Zienkiewicz

  • Dzień dobry. Z czego ma ściany ten domek? Komina pewnie nie ma? Jeśli ma się pojawić, to chcesz go zamontować przez ścianę tak jak w domu z drewna na zdjęciach, czy pionowo przez dach?

 • Pytania techniczne:

  Witam. 
  Jaki zastosowany przekrój komina?
  Czy w przypadku komina dwusciennego przejście przez ścianę potrzeba dodatkowo izolować? Jaki wymiar skrzynki izolacyjnej, lub ile więcej trzeba poszerzyć otwór w ścianie? Jakie płyty Pan zastosował do budowy skrzynki, konstrukcja skrzynki metalowa? Bardzo proszę o pomoc wiosną będę dobufowywal pomieszczenie o konstrukcji drewnianej w wew. I zew. Szukam bezpiecznych rozwiązań, a Pana pomysł przemawawia do mnie 😊Pozdrawiam. 

  • Komin ma wewnętrzny przekrój 150 mm (na zewnątrz 220). Skrzynka jest z płyt krzemianowo wapniowych konstrukcyjnych. Do tego komina powinna mieć grubość ściany drewnianej i wymiar 450 mm x 450 mm. Ja zastosowałem 500 x 500 . W skrzynce zostawiam pustkę powietrzną. Wełna robi mostek termiczny i bywa przyczyną pożaru.

   • Waldek:

    Dziękuję za odpowiedź. Na zdjęciach widzę trojnik 90stopni,a wysokość komina od podlaczenia poziomego chyba 2 m. Czy wysokość jest odpowiednia? Niewiem czy dobrze planuję,.Komin 150/210 trojnik 90 w stopni, od trójnika 3 lub 4 x1m, komin usadowiony na płycie kominowe przelotowej zakończony od skraplaczem. Czyszczenie komina od dołu po zdjęciu dekla. Przez ścianę rura kominowa około 70cm i puszczoną w Pana skrzynce.
    Piecyk planuję z wylotem pionowym 130 mm, komin 150mm,czy komin robić też 130, czy zostawić zapas i robić 150?Jaka optymalna wysokość od poziomego podłączenia?
    Jaki trojnik lepszy 45 czy 90 stopni?Jakiej grubosci płyty krzemowe do zrobienia skrzynki?
    Płyty skręcał Pan bezpośrednio do siebie, czy na profilach metalowych do kg?
    Pozdrawiam 
    Pozdrawiam 
     
    K

    • Z wysokością komina jest tak, że wiele źródeł podaje 4 m jako minimalną długość ciągu. To prawda, że przy takom wymiarze zwykle nie ma problemów. Ale czasem jest to za dużo, szczególnie przy gorszych jakościowo urządzeniach, w których słabo działają regulacje dopływu powietrza. W opisanym wyżej przypadku jest wszystko ok. Tam doliczyłbym do „rachunku” metr rury czarnej wewnątrz budynku. Komin lepiej zrobić 150. Trójnik 90 stopni, żeby nie robić sobie problemów przy przechodzeniu przez ścianę pod katem. Płyty krzemianowe 3 cm grubości, skręcane wkrętami do drewna długości 7 cm. Powinny to być dobrej jakości płyty, np Promasil 1000 z firmy Promat. Promasil 950 jest za kruchy. Stal nie jest tam pożądana. Z zewnątrz skrzynkę zabezpieczamy blachą nierdzewną.

     • Waldek:

      Dzień dobry
      Czy można zastosować przejście dachowe proste z systemu komina, jako wykończenie skrzynki od strony zewnetrznej. Niewiem jakiej wymiarów jest płyta, ale raczej nie mniejsza niż 45×45 w systemie kominowym 150/210.
      W którym miejscu wpiąć redukcję z czarnej rury 150/120 lub 150/130,nie mam jeszcze pieca, wiekszasc pieców tj. kóz ma 120 lub 130.Kozę będę używał sezonowo w domku letniskowym. Co może Pan polecić, żeliwny czy stalowy, tak do 1300?Czy metrowy odcinek rury pozimej (dwuścienny i czarna z kolanem 90) będzie ok, nie za długo? Wymiar ten uwzględnia odstęp od sciany. Czy na osłonę sciany wew przed kozą i rurą czarną można zastosować blachę aluminiowa lub szkło hartowane takie jak pod postawę pieca? Czy trzeba stosować osłony sciany, jeżeli koza z rurą będzie oddalona o 0.5m od ścian? Dziękuję za wszystkie informacje i sugestie. 

 • waldek_41poczta.onet.pl:

  Czy płyta firmy Skamol inaczej Varmsen, będzie dobra do budowy skrzynki? Taką mają w okolicy. Płyty Promasil 1000 u siebie nie mogę kupić, jedynie 950,a tej Pan nie poleca. 

 • Andrzej:

  Podpowie Pan, gdzie można by dostać taką blachę służącą jako ekran za piecem. Zna Pan może jakąś firmę, która sprzedaje takie obrobione blachy na wymiar? Pozdrawiam!

  • Takie blachy wykonywałem w swoim warsztacie. Robimy to na wymiar klientom, którym sprzedajemy kompleksową usługę ze sprzedażą i montażem piecyka + komin. Proponuję znaleźć warsztat ślusarski, który wykona takie elementy na miejscu. Transport kurierem jest możliwy, ale bardzo skomplikowany

   • BBA:

    Dzień dobry, jaki jest koszt takiej kompleksowej usługi i w jakich województwach Pan działa? Chciałabym zainstalować piecyk/kozę w niewielkim letniskowym domku drewnianym, ale dla bezpieczeństwa wolę sama tego nie montować 🙂 Pozdrawiam.

    • Działam w całym kraju, ale trzeba mieć świadomość różnicy w kosztach dojazdu w zależności od miejsca montażu. Koszt całkowity wymaga wcześniejszego ustalenia zakresu prac.

 • Maciej:

  Dzień dobry, chciałem zapytać o dostęp potwierdza do kozy, bo skądś musi brać tlen do spalania 🙂 Rozumiem należy zastosować kratki wentylacyjne? Jak wiele takich punktów dla takiego domku? Jakie miejsca/punkty są najbardziej optymalne? Z góry dziękuję za odpowiedź, Maciek

  • Dopływ powietrza należy oczywiście zapewnić! Sposób zależy od konstrukcji budynku i urządzenia grzewczego. Są piecyki które mają konstrukcję, która pozwala wykonać odseparowane podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz, np kanałem z rury PCV i aluminiowej typu spiro. Zaleca się takie urządzenia w domach z rekuperacją (czy wentylacja mechaniczną). Jednak nawet jak mamy taki piecyk, brak podłączenia bezpośredniego nie musi być błędem w domach z wentylacją grawitacyjną. Domy stare, miały nieszczelne okna, co zwykle wystarczało by dostarczyć tlen do spalania. W nowych budynkach można rozszczelnić okna. Ale trzeba o tym zawsze pamiętać. Nawiewniki (zwykle podokienne, lub zintegrowane z oknem), to dobry pomysł, nie tylko w odniesieniu do piecyka. Nasze domy zwykle są źle wentylowane, a posiadanie tylko otworów wywiewnych to za mało. Dobrym rozwiązaniem dla piecyka, jest instalacja specjalnego nawiewnika automatycznego. Dobrym pomysłem może być konsultacja problemu z kominiarzem, byle kumatym!

 • Marcin:

  Dzień dobry, 
  bardzo mi się podoba przejście przez scianę które Pan zastosował. Będę budował identyczne w moim barakowozie. Czy mógł by Pan mi podpowiedzieć na temat kąta rury. Czy 3 kolanka 90 stopni to będzie dobrze a moze ta pierwsza rura za piecem powinna być bardziej pochylona np. 60 stopni.
  <a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/586cb92ffe2f39ed&quot; target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/536/586cb92ffe2f39edmed.jpg&quot; border="0" alt="" /></a>

 • Marcin:

  Dzień dobry, 
  bardzo mi się podoba przejście przez ścianę które Pan zastosował. Będę budował identyczne w moim barakowozie. Czy mógł by Pan mi podpowiedzieć w sprawie kąta rury.
  Czy 3 kolanka 90 stopni to będzie dobrze a może ta pierwsza rura za piecem powinna być bardziej pochylona np. 60 stopni.
  <a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/586cb92ffe2f39ed&quot; target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/536/586cb92ffe2f39edmed.jpg&quot; border="0" alt="" /></a>

Dodaj komentarz