Trochę o szczelności pieca 2

.

Skoro kwestię różnic w szczelności zduńskiej i hydraulicznej mamy już wyjaśnioną, czas na ciąg dalszy…
 

     Podział proponuję prosty. Na dwie kategorie.

     1.Szczelność korpusu (z drzwiami, "zatyczkami" powietrza dolotowego, popielnika itp)
     2.Szczelność, nazwijmy to roboczo: układu przepływu gazów (dolot tlenu / ewakuacja dymu)

      Pomińmy w tych rozważaniach większość wkładów z supermarketów i podobnych. Nawet te z króćcem dolotowym dorobionym potem, czy wymyślonym w procesie "twórczym", ale mające szczelinkę dostarczającą powietrze na kurtynę oddymiającą szybę. Dni tych urządzeń ogniowych są już policzone. Ich czas przeminął, mimo ze w Polsce mają jeszcze swoich zwolenników. Głównie z powodu mniejszej zamożności naszych obywateli. W Niemczech od 2015 obowiązują surowe normy na tego typu rozwiązania.

     Pozostałe wkłady mające odseparowaną komorę spalania, podzielmy na takie, które układ przepływu gazów mają szczelny lub nie.

     1.Szczelny dolot (szczelna 100% przepustnica) – tylko do akumulacji (paleniska / wkłady piecowe , piecokominkowe)
     2.Dolot nieszczelny (2-3 %) – urządzenia popularne.

     ad1. Ten typ urządzenia grzewczego powinien być obsługiwany zarówno przez doświadczonego zduna / montażystę, jak i powinien trafić do klienta po bardzo długim instruktażu połączonym z pokazem palenia. Taki klient dopiero się rodzi, czasem po pierwszych błędach, czasem po dłuższym doświadczaniu swojego pieca.
     ad2. Te urządzenia mają być nieszczelne, bo to warunek bezpieczeństwa mniej wykształconej i doświadczonej grupy odbiorców. Zarówno monterów, jak i ich klientów.

     Próby montażu szczelnych w 100% przepustnic (nawet tych 99, 5%) w pierwszych egzemplarzach całkowicie szczelnych wkładów popularnych, w wyjątkowych okolicznościach kończyły się spektakularną eksplozją. Po zmianie przepustnicy na właściwą (nieszczelną) , są to urządzenia bezpieczne.

     Na koniec informacja, którą trudno sprawdzić. W całej plejadzie wkładów z nieszczelnym układem przepływu gazów, jedne mają bardziej szczelny korpus, szyby i popielnik, inne mniej. Czasem wynika to z nieświadomości producenta, czasem z jakości użytych materiałów. Jedne bardziej nadają się do wentylacji mechanicznej, inne mniej.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Wyboru należy dokonać zgodnie z potrzebami. Ktoś kto buduje kominek w domu z wentylacją mechaniczną, musi kupić wkład najlepiej ze 100% szczelnym korpusem, i króćcem przyłączeniowym powietrza z zewnątrz. Ten przepływ: kanał dolotowy / komin, nie musi już być szczelny na 100%. Oczywiście nie chodzi tu o nieszczelną rurę tylko przepustnicę czy inne "przymykadko". Brak tej szczelności to zawór bezpieczeństwa.

Piecokominek / piec, wymaga 100% szczelności zarówno korpusu, jak i układu przepływu gazów.

.Dodaj komentarz