MONTAŻ KOMINA I PIECYKA W DOMU Z DREWNA

.

Dość często ostatnio pytaliście mnie jak bezpiecznie zainstalować piecyk żelazny w domku letniskowym z drewna. Najczęściej domek taki nie ma komina, więc trudność zadania wzrasta. Nadarzyła się okazja. Właściciele małego domku drewnianego, położonego nad malowniczym jeziorem, kupili żeliwną kozę. Poprosili mnie o wykonanie usługi, polegającej na budowie komina i podłączeniu do niego urządzenia.

Co jest najważniejsze podczas takiej operacji? Nie spalić budynku! W tym celu należy wykonać kilka czynności, które pozwolą oddalić gorące elementy urządzeń grzewczych od drewna, lub drewno budynku zabezpieczyć przed nagrzewaniem. Komin można zbudować na kilka sposobów. Tu zastosowaliśmy szybki w montażu, systemowy komin stalowy, który zwykle instaluje się przez strop, lub przez ścianę boczną.

Jak widać, wybraliśmy drugi ze sposobów….

W wycięte miejsce po drewnie zamontowaliśmy skrzynkę z niepalnych płyt konstrukcyjnych. Od zewnątrz daliśmy cieńszą, ale bardziej odporna na wilgoć.

Domek delikatny…deseczki cienkie. Wycięte miejsce można wzmocnić.

Montaż komina.

No i stoi! Gotowa do działania.

Czarne blachy to element ozdobny, ale przede wszystkim zabezpieczenie drewna przed temperaturą. Na podłodze 4 mm grubości czarna stal. W tle, za kozą, 2 mm blacha zamontowana w formie ekranu. Przewietrzana przestrzeń (ok 15 cm ) między blachą a drewnianą ścianą budynku, pozwala ustawić piecyk w  rozsądnej odległości od ściany. Bez blachy powinno to być 50-60 cm! W małym ciasnym domku, byłby to środek pomieszczenia! 100 komentarzy do “MONTAŻ KOMINA I PIECYKA W DOMU Z DREWNA”

 • Altankowicz:

  Witam , a gdzie można taką blaszkę zakupić ? i jak cenowo to wygląda, a może linka by Pan podesłał ??

 • Domek holenderski:

  Witam serdecznie,
  Chcę w dużym domku holenderskim zamontować małą kozę . Proszę o podpowiedź na co powinnam zwrócić szczególną uwagę podczas montażu . Dodam ,że domek nie jest ocieplany .
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Ala Zienkiewicz

  • Dzień dobry. Z czego ma ściany ten domek? Komina pewnie nie ma? Jeśli ma się pojawić, to chcesz go zamontować przez ścianę tak jak w domu z drewna na zdjęciach, czy pionowo przez dach?

 • Pytania techniczne:

  Witam. 
  Jaki zastosowany przekrój komina?
  Czy w przypadku komina dwusciennego przejście przez ścianę potrzeba dodatkowo izolować? Jaki wymiar skrzynki izolacyjnej, lub ile więcej trzeba poszerzyć otwór w ścianie? Jakie płyty Pan zastosował do budowy skrzynki, konstrukcja skrzynki metalowa? Bardzo proszę o pomoc wiosną będę dobufowywal pomieszczenie o konstrukcji drewnianej w wew. I zew. Szukam bezpiecznych rozwiązań, a Pana pomysł przemawawia do mnie 😊Pozdrawiam. 

  • Komin ma wewnętrzny przekrój 150 mm (na zewnątrz 220). Skrzynka jest z płyt krzemianowo wapniowych konstrukcyjnych. Do tego komina powinna mieć grubość ściany drewnianej i wymiar 450 mm x 450 mm. Ja zastosowałem 500 x 500 . W skrzynce zostawiam pustkę powietrzną. Wełna robi mostek termiczny i bywa przyczyną pożaru.

   • Waldek:

    Dziękuję za odpowiedź. Na zdjęciach widzę trojnik 90stopni,a wysokość komina od podlaczenia poziomego chyba 2 m. Czy wysokość jest odpowiednia? Niewiem czy dobrze planuję,.Komin 150/210 trojnik 90 w stopni, od trójnika 3 lub 4 x1m, komin usadowiony na płycie kominowe przelotowej zakończony od skraplaczem. Czyszczenie komina od dołu po zdjęciu dekla. Przez ścianę rura kominowa około 70cm i puszczoną w Pana skrzynce.
    Piecyk planuję z wylotem pionowym 130 mm, komin 150mm,czy komin robić też 130, czy zostawić zapas i robić 150?Jaka optymalna wysokość od poziomego podłączenia?
    Jaki trojnik lepszy 45 czy 90 stopni?Jakiej grubosci płyty krzemowe do zrobienia skrzynki?
    Płyty skręcał Pan bezpośrednio do siebie, czy na profilach metalowych do kg?
    Pozdrawiam 
    Pozdrawiam 
     
    K

    • Z wysokością komina jest tak, że wiele źródeł podaje 4 m jako minimalną długość ciągu. To prawda, że przy takom wymiarze zwykle nie ma problemów. Ale czasem jest to za dużo, szczególnie przy gorszych jakościowo urządzeniach, w których słabo działają regulacje dopływu powietrza. W opisanym wyżej przypadku jest wszystko ok. Tam doliczyłbym do „rachunku” metr rury czarnej wewnątrz budynku. Komin lepiej zrobić 150. Trójnik 90 stopni, żeby nie robić sobie problemów przy przechodzeniu przez ścianę pod katem. Płyty krzemianowe 3 cm grubości, skręcane wkrętami do drewna długości 7 cm. Powinny to być dobrej jakości płyty, np Promasil 1000 z firmy Promat. Promasil 950 jest za kruchy. Stal nie jest tam pożądana. Z zewnątrz skrzynkę zabezpieczamy blachą nierdzewną.

     • Waldek:

      Dzień dobry
      Czy można zastosować przejście dachowe proste z systemu komina, jako wykończenie skrzynki od strony zewnetrznej. Niewiem jakiej wymiarów jest płyta, ale raczej nie mniejsza niż 45×45 w systemie kominowym 150/210.
      W którym miejscu wpiąć redukcję z czarnej rury 150/120 lub 150/130,nie mam jeszcze pieca, wiekszasc pieców tj. kóz ma 120 lub 130.Kozę będę używał sezonowo w domku letniskowym. Co może Pan polecić, żeliwny czy stalowy, tak do 1300?Czy metrowy odcinek rury pozimej (dwuścienny i czarna z kolanem 90) będzie ok, nie za długo? Wymiar ten uwzględnia odstęp od sciany. Czy na osłonę sciany wew przed kozą i rurą czarną można zastosować blachę aluminiowa lub szkło hartowane takie jak pod postawę pieca? Czy trzeba stosować osłony sciany, jeżeli koza z rurą będzie oddalona o 0.5m od ścian? Dziękuję za wszystkie informacje i sugestie. 

 • waldek_41poczta.onet.pl:

  Czy płyta firmy Skamol inaczej Varmsen, będzie dobra do budowy skrzynki? Taką mają w okolicy. Płyty Promasil 1000 u siebie nie mogę kupić, jedynie 950,a tej Pan nie poleca. 

 • Andrzej:

  Podpowie Pan, gdzie można by dostać taką blachę służącą jako ekran za piecem. Zna Pan może jakąś firmę, która sprzedaje takie obrobione blachy na wymiar? Pozdrawiam!

  • Takie blachy wykonywałem w swoim warsztacie. Robimy to na wymiar klientom, którym sprzedajemy kompleksową usługę ze sprzedażą i montażem piecyka + komin. Proponuję znaleźć warsztat ślusarski, który wykona takie elementy na miejscu. Transport kurierem jest możliwy, ale bardzo skomplikowany

   • BBA:

    Dzień dobry, jaki jest koszt takiej kompleksowej usługi i w jakich województwach Pan działa? Chciałabym zainstalować piecyk/kozę w niewielkim letniskowym domku drewnianym, ale dla bezpieczeństwa wolę sama tego nie montować 🙂 Pozdrawiam.

    • Działam w całym kraju, ale trzeba mieć świadomość różnicy w kosztach dojazdu w zależności od miejsca montażu. Koszt całkowity wymaga wcześniejszego ustalenia zakresu prac.

 • Maciej:

  Dzień dobry, chciałem zapytać o dostęp potwierdza do kozy, bo skądś musi brać tlen do spalania 🙂 Rozumiem należy zastosować kratki wentylacyjne? Jak wiele takich punktów dla takiego domku? Jakie miejsca/punkty są najbardziej optymalne? Z góry dziękuję za odpowiedź, Maciek

  • Dopływ powietrza należy oczywiście zapewnić! Sposób zależy od konstrukcji budynku i urządzenia grzewczego. Są piecyki które mają konstrukcję, która pozwala wykonać odseparowane podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz, np kanałem z rury PCV i aluminiowej typu spiro. Zaleca się takie urządzenia w domach z rekuperacją (czy wentylacja mechaniczną). Jednak nawet jak mamy taki piecyk, brak podłączenia bezpośredniego nie musi być błędem w domach z wentylacją grawitacyjną. Domy stare, miały nieszczelne okna, co zwykle wystarczało by dostarczyć tlen do spalania. W nowych budynkach można rozszczelnić okna. Ale trzeba o tym zawsze pamiętać. Nawiewniki (zwykle podokienne, lub zintegrowane z oknem), to dobry pomysł, nie tylko w odniesieniu do piecyka. Nasze domy zwykle są źle wentylowane, a posiadanie tylko otworów wywiewnych to za mało. Dobrym rozwiązaniem dla piecyka, jest instalacja specjalnego nawiewnika automatycznego. Dobrym pomysłem może być konsultacja problemu z kominiarzem, byle kumatym!

 • Marcin:

  Dzień dobry, 
  bardzo mi się podoba przejście przez scianę które Pan zastosował. Będę budował identyczne w moim barakowozie. Czy mógł by Pan mi podpowiedzieć na temat kąta rury. Czy 3 kolanka 90 stopni to będzie dobrze a moze ta pierwsza rura za piecem powinna być bardziej pochylona np. 60 stopni.
  <a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/586cb92ffe2f39ed&quot; target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/536/586cb92ffe2f39edmed.jpg&quot; border="0" alt="" /></a>

 • Marcin:

  Dzień dobry, 
  bardzo mi się podoba przejście przez ścianę które Pan zastosował. Będę budował identyczne w moim barakowozie. Czy mógł by Pan mi podpowiedzieć w sprawie kąta rury.
  Czy 3 kolanka 90 stopni to będzie dobrze a może ta pierwsza rura za piecem powinna być bardziej pochylona np. 60 stopni.
  <a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/586cb92ffe2f39ed&quot; target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/536/586cb92ffe2f39edmed.jpg&quot; border="0" alt="" /></a>

 • Monika:

  Panie Piotrze, chciałabym zamontować kozę w domku holenderskim. Brak komina. Myślałam o wprowadzeniu komina przez jedno z okien. Ściany,  to blacha z zewnątrz,  od wewnątrz cienka sklejka, co między, to nie wiem. Przez dach nie wcchodzi w grę,  przez ścianę również. Mogę pozbyć się jednego okna, tylko nie wiem jak to ugryźć.  

 • Karolina:

  Panie Piotrze, planuje postawic koze w rogu salonu. Dom z poddaszem uzytkowym, budowany metoda szkieletu ciezkiego. Chcialabym, zeby rura szla "w gore". Jak ugryzc temat, zeby rura nie byla obudowana? Czy sciany musza byc jakos specjalnie zaizolowane? I jak z wylotem w pokoju na gorze / dach? Czy tam zrobic bardziej tradycyjna obudowe (komin)? Pozdrawiam, Karolina

  • Rozumiem że strop z drewna? Jeśli tak, można puścić rurę pojedynczą do sufitu. Należy wykonać podobne przejście przez strop, jak widoczne na fotkach – przez ścianę. W stropie i u góry komin powinien być dwuścienny. Przejście przez dach systemowe – bezpieczne (p.poż). Trzeba pokombinować trochę z mostkiem termicznym w tym miejscu. WAŻNE! Nie polecam wykonywania tych prac metodą gospodarczą – „zrób to sam”. Nie polecam też wykonawcy bez solidnego doświadczenia i wiedzy.

   • Karolina:

    Panie Piotrze, bardzo dziekuje! Strop bedzie w wylewka. Jutro bede rozmawiala z konstruktorem u naszego wykonawcy, wiec dzieki Panu nie jestem juz calkiem zielona w temacie 😉 

 • Robert:

  Super materiał – mam dwa pytania:
  1. W zrobionej przez Pana skrzynce w środku jest powietrze, wspomniał Pan o problemach z watą, ale czy można zbudować taką samą skrzynkę ale całe wnętrze wypełnić płytą krzemowo-wapienną (myśle o wklejeniu takich płyt ze zrobionym kołkiem w środku na rurę)
  2. Aby zaoszczędzić miejsce na deski drewniane czy mogę nakleić płytę krzemowa wapienna lub płytę z wermikulitu z i odsunąć koza na np 10 cm. 
  z góry dziękuje za odpowiedz. 

 • Barbara:

  Dzień dobry, czy blacha za piecem mocowana moze byc elementami metalowymi czy są to jakieś specjalne tuleje nieprzewodzace ciepla? Pozdrawiam 

  • Można montować elementami metalowymi. Nie ma zagrożenia, że w tych miejscach nastąpi jakieś istotne przekazanie temperatury na drewno. Oczywiście jeśli całość będzie wykonana podobnie jak na zdjęciach z bloga…

 • kiewek:

  Witam, czy sufit drewniany nad kozą należy wyłożyć płytą izolacyjną?

 • Marcin:

  Panie Piotrze, piszę ponownie, przejście zrobione, sprawdza się super. 🙂 Mam podłączony piec Wamsler Calor. Mam jeszcze pytanie o izolację ściany za i z boku pieca. Ja akurat mam dyktę pomalowaną farbą. Czy zamiast blachy mozna na ścianę coś położyć np. wełna kominkowa z ekranem,  płyty krzemianowe, gres ? Może coś innego ?

  • Można tak zrobić, ale zwracam uwagę, że blacha w moim wykonaniu to ekran. Kładąc na ścianę drewnianą jakąś niepalną okładzinę, trzeba zachować odległości sugerowane w instrukcji producenta. Z pewnością nie powinna to być blacha, bo to doskonały przewodnik ciepła. Istotą zabezpieczenia ma być wyeliminowanie nagrzewania się ściany za jakąkolwiek barierą. Jeśli bariera przepuści temperaturę powyżej 200 o C, zrobi się niebezpiecznie – bo to blisko temperatury zapłonu drewna bez inicjacji płomieniem.

 • Jacek:

  Co Pan sądzi o dyletanckim pomyśle wykorzystania pustaka keramzytowego w miejsce skrzynki z płyt krzemianowych jako przejście przez ścianę? np takiego https://allegro.pl/oferta/pustak-keramzytowy-kominowy-komin-spalinowy-k-gar-9737194791

  • Pustak do doskonała alternatywa! Zanim zacząłem używać stabilnej płyty PROMAT, zdarzało mi się taki pustak używać do tych celów.

   • Jacek:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. To rozwiązanie znacznie redukuje koszty. Pozwolę sobie w przyszłości jeszcze o coś dopytać a potem podzielę się doświadczeniami. P.S. Zacząłem śledzić fb i jestem zachwycony. Choć te piękne realizacje zupełnie nie na moją kieszeń. 🙂

 • Arek:

  Dzień dobry. Dziękuję za wszystkie wpisy. Mam pytanie, czy nakręcenie płyt Skamol bezpośrednio na boazerię za kozą za egzamin?
  Na jaką odległość można się zbliżyć z kozą żeliwną do takiej ściany? Czy na tych płytach można przykleić kamień ozdobny?

  • Kamień ozdobny naklejony na płytę Skamol, pogrubia warstwę ochronną ściany z drewna. Przed klejeniem kamienia, pokryłbym izolację siatką elewacyjną zatopioną w kleju. W takim wypadku płytę należy przed nałożeniem kleju zaimpregnować systemowym impregnatem (Skamol), lub dobrze zmoczyć. Bezpieczna odległość będzie zależeć od konstrukcji kozy, ale 30 cm powinno być ok.

 • Seba:

  Dzień dobry,
  Panie Piotrze, ma dwa pytania do Pana.
  1. Czy otwór w skrzynce montowanej w ścianie jest na "styk" ze średnicą zewnętrzną komina czy też zostawiony jest luz? Jeżeli jest luz to czy można wiedzieć o ile należy poszerzyć otwór względem zewnętrznej średnicy komina.
  2. Czy mógłby Pan powiedzieć jaka została zastosowana cieńsza płyta od zewnątrz?

  • Ad1. Powinno być w miarę szczelnie, bo będzie mróz ciągnąć. Uszczelka z włókna ceramicznego załatwia problem.

   Ad2. To płyta Promafour. Ale może być inna, włóknowo cementowa. Np Farmacel. Generalnie można wszystkie ścianki tej skrzynki zrobić z płyty konstrukcyjnej PROMASIL 1000, lub PROMASIL 1000 L, lub innej o podobnych parametrach (konstrukcyjno izolacyjnych) – generalnie wszystkie raczej z PROMAT. Od biedy może być Skamol (kiedyś Varmsen), lub Silca, ale te płyty mają dużo mniejszą odporność konstrukcyjną, co daje słabą gwarancję na pekanie pod wpływem "pracy" drewna.

 • Ewelina:

  Witam jaki jest koszt takiego ekranu blachy czy jest możliwość montażu w Brzesku woj.małopolskie proszę o wycenę 

 • jarek:

  Panie Piotrze
  jeśli rury dymowe od kominka montujemy tak jak piony kanalizacyjne, aby skropliny nam nie spływały do pomieszczenia to czy nie ma zagrożenia, że przez taki kierunek połączeń będzie ulatniał się nam dym (a co gorsze to czad) do pomieszczenia. No bo przy odwrotnym łączeniu rur tego zagrożenia nie ma, ale za to jest problem ze skroplinami.
  pozdr
  Jarek

 • jarek:

  dzięki – widać ma Pan ogromne doświadczenie
  a czy jest może gdzieś jakaś animacja  (filmik) obrazująca ten problem przy właściwym i niewłaściwym ułożeniu kielichów

 • Działkowiczka:

  Witam ,mam podobny domek tylko ściana to deska 4 cm.i juz ,kupiłam kozę i zamierzam ja podłączyć do rur i  wyrowadzic przez ściane boczną,jak mam zabezpieczyć domek przed pożarem i jakich rur użyć moj piecyk ma otwór wyjściowy 120mm z tyłu od razu w boczną ścianę.Przyznam że szukam odpowiedzi wszędzie, ale wolałabym mieć informacje od fachowca w tej branży.bardzo dziekuje za ewentualna pomoc.Monika 🙂

 • Tomasz:

  Witam
  Mam domek letniskowy o konstrukcji drewnianej  (szkielet) z ociepleniem wełną mineralną i chcę zamontować kozę. Czy tą skrzynkę można wykonać samemu i z jakich materiałów, gdyż gotowce widzę w cenie 1000 złotych.
  Pozdrawiam
  Tomek

  • Płyty izolacyjno konstrukcyjne to np PROMASIL 1000 L z firmy PROMAT. Każda płyta tego typu, o identycznej lub większej gęstości będzie dobra, ale po ocenie jej przydatności przez kumatego zduna.  Z innych bał bym się robić, gdyż są bardziej kruche i nie wiadomo jak się zachowają po latach. Czy można skrzynkę wykonać samemu? Z pewnością, ale czy dom nie jest więcej wart, niż 1000 zł? Warto ryzykować? Zabezpieczenia p.poż, by je dobrze wykonać, wymagają trochę wiedzy i doświadczenia.

 • Jacek:

  Dzień dobry, ponownie pozwalam sobie na prośbę aby zweryfikował Pan mój pomysł zabezpieczenia drewnianej ściany za piecem kominkowym. 1.  Czy pokrycie ścian boazeryjnych zwykłymi płytami gk i przymocowanie do nich szyb "na styk"  (np. szyb pozostałych po rozbiórce kabin prysznicowych) będzie wystarczająco bezpiecznym rozwiązaniem aby zbliżyć piecyk na drewno – 6/7 kw na 30 cm do ścian?  2. Czy przyklejone do płyty wiórowej płytki ceramiczne typu terrakota są wystarczająco bezpieczną podstawą do ustawienia piecyka na drewnopochodnej podłodze? Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla moich dziwnych pomysłów.

  • Piecyki bywają różne. Żeliwne – stare i podobne nowe, promieniują sporą energią na wszystkie strony. Piecyki o nowoczesnym wyglądzie, zwykle mają ekranizowany / przewietrzany tył, czasem boki. Taki piecyk emituje mniej ciepła na ściany, niż żeliwiak. Niemniej, osłona jaką planujesz, pozwala w zasadzie każdy piecyk ustawić w odległości 30 cm od niej. Wynika to z przepisów (o osłoniętych i nie osłoniętych konstrukcjach drewnianych), jak i z instrukcji montażu urządzeń grzewczych, w którą warto się wczytać. Pamiętaj, że rura dymowa jest elementem urządzenia ogniowego! Czasem bardziej niebezpiecznym od samego piecyka….

 • Piotr:

  Witam Pana! Chciałbym się dowiedzieć czy zda egzamin mój projekt chodzi mi o przejście rury komina dwuściennego przez  ścianę domku drewnianego. Chodzi o to że zamiast tej skrzynki co Pan zrobił bym wstawił pustak kominowy a przez pustak przechodziłaby ta rura z komina dwuściennego i jeszcze otylona otuliną kominową. Czy to byłoby bezpieczne. Pozdrawiam Piotr  

  • Solidny pustak kominowy, to dobre rozwiązanie, jeśli to umiejętnie zainstalujesz. Moim zdaniem, dobrze jest tam zostawić trochę pustki powietrznej, między ściankami pustaka, a rura dwuścienną. Niewielki mostek termiczny, nie jest chyba wielkim problemem. A bezpieczeństwo rośnie. Jaka gruba ściana drewniana?

   • Piotr:

    Chciałem pustak kominowy z keramzytu, on ma tam 4 wypustki to nie będzie problemu. No właśnie ściana ma zaledwie 120-130 mm czyli cienka robiona jest ponoć z płyt sklejkowych wodoodpornych czyli budowany metodą to co kiedyś miało się dostęp. Pustak zamierzałem trochę obrobić mechanicznie i tak jak Pan przykręcić śrubami jak bym tam gniazda miedzy ściankami przygotował i ewentualnie zewnątrz może blachą obił jeszcze (czy muszę blachą kwasoodporną czy wystarczy już zwykła). Bo wewnątrz na boazerię położyłem na stelażach płyty izolacyjne Rockwool i do tego obiłem różowym regibsem i będą tez płytki. Komin dwuścienny i będzie miał podporę na ścianie.

 • Kwasoodporna blacha nie rdzewieje….

  • Piotr:

   Witam ponownie! Jeszcze mam dwa pytania 1. odnośnie tej blachy kwasoodpornej na zewnątrz to jakiej grubości by ją dać. i 2 pytanie które dziś się zrodziło: wczoraj rozmawialiśmy odnośnie tego pustaka kominowego czy zamiast tej otuliny można by dać zaprawę szamotową tzn. między pustakiem a kominem. Pozdrawiam serdecznie Piotr

 • 1.Blacha o dowolnej grubości. To tylko osłona od warunków atmosferycznych. 2.Zaprawa to  niekorzystny mostek termiczny.

 • Katamaty:

  Witam. 
  Panie Piotrze mam domek kanadyjczyk. Kozę che zamontować w środku domu przy ścianie działowej z regipsów gr.7,5cm – odległość 60 cm od ściany lub z podobnym rozwiązaniem jak u Pana. Komin stalowy  izolowany będzie we wnęce za ścianą działową  – wychodzący ponad dach  (dom parterowy , wiązary dachowe) między wiązarami.  Wykonać trzeba przejście przez ścianę działową ( skrzynkę izolacyjną).
  1. W którym miejscu łączy się rura dymowa czarna z trójnikiem komina przed skrzynką , w skrzynce, czy za skrzynką patrząc od strony kozy. 
  2.Czy gotowe rozwiązanie zastosowaniem  z wykorzystaniem kształtki termoizolacyjnej Ignis protect https://www.schiedel.com/pl/produkty/akcesoria/ignis-protect/ byłoby dobre.
  3. Czy takie usytuowanie komina izolowanego będzie dobre? wysokość komina od trójnika do wylotu bedzie 3,10m? Poniżej trójnika chcę jeszcze mieć zamontowana wyczystkę i miskę na kondensat  ( czy potrzebna?)
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • 1.W skrzynce jest element komina dwuściennego. Tak ma być, bo to zwiększa bezpieczeństwo. Pojedyncza rura dopiero poza skrzynką….
   2.By odpowiedzieć na to pytanie musiałbym przeanalizować ideę tego pomysłu. Skrzynki moim zdaniem są bezproblemowe w tych nielicznych sytuacjach, w których wełna zawodzi. To oczywiście moje zdanie…
   3.Komin powinien działać. Do paliwa stałego gadgetów na kondensat się nie używa. Trzeba natomiast zastosować daszek lub obrotowy hełm, by nie lała się woda opadowa w dużych ilościach.
   ——————————–
   Generalnie, mój opis w tym wątku, nie jest uniwersalną instrukcją budowy zabezpieczenia. Stosując to rozwiązanie, trzeba pamiętać o zmianie parametrów w przypadku innej średnicy komina i innej grubości ściany palnej.

 • Manio:

  Witam , jaka płyta została zastosowana od zewnętrznej strony?

  • To płyta PROMAFOUR firmy Promat. Można całość wykonać z płyty PROMASIL 1000 L. Odradzam powszechnie dostępne płyty krzemianowo wapniowe, ze względu na ich niewystarczające właściwości konstrukcyjne.

 • Maciej:

  Witam, proszę powiedzieć czy taki scenariusz jest akceptowalny, mam domek cały drewniany na działce, zakupiłem może z wylotem 120 z prostym kominem oraz rurami stalowymi plus przez dach podwójna rura 180 ocynk, dach ma 3cm podbitka, potem ocieplenie wełna skalna 8cm i odeskowanie 3cm a na dachu papa, dziura wylotowa w dachu zrobiłem na tyle szeroka żeby z każdej strony był jeszcze luz około 4cm I wypełniłem ta luke wełna nie palną ta białą przez całą długość , czy to wystarczy czy coś innego Pan by zaproponował?

 • Robert:

  Dzień dobry.
  Chciałbym się dowiedzieć jak wyprowadzić rurę dymną żaroodporną na zewnątrz budynku, przez ścianę:
  płyta g/k ognioodporna, wełna mineralna 10cm, płyta osb3 15mm, wełna mineralna 10cm.
  Nie mogę tego ugryźć jak wykonać takie przejście.

 • Kaszpel:

  Witam
  Mam pytanie co do budowy skrzynki, czy można ją wykonać z płyty wermikulitowej i wełny żaroodpornej? Jeszcze mam pytanko co do rozmiarów takiej skrzynki, czy na rurę 290 izolowaną wystarczy skrzynka 50×50?
  Pozdrawiam

 • Jarek Stefaniak:

  Witam Pana, mam pytanie. Chcę zamontować kozę w starym domu z bali i podłączyć ją do starego komina do którego była poprzednio podłączona kuchnia kaflowa. Czy jest taka możliwość i jeszcze muszę przejsc z rurą przez ściankę z różowego karton gipsu bo komin jest za tą ściana w drugiej izbie.

 • Jarosław:

  Witam Panie Piotrze, pisałem na forum odnośnie podloczenia kozy, w domku letniskowym ale nie widzę tego. Więc zapytam tutaj jeśli mogę. Mianowicie mam takie pytanie, chcę zainstalować piec kozę belami 7kw w starym domu z bali, rury chcę podpiąć do starego komina do którego była poprzednio podłączona kuchnia kaflowa, czy mogę to zrobić jeżeli tak to na jakiej wysokości się wpiąć i drugie pytanie, tzn rurę muszę przepuścić przez ściankę z różowego karton gipsu do drugiej izby bo z tamtej strony znajduję się komin czy dziura w ścianie ma być na styk i ewentualnie jak nie to czy czymś to przejście zaizolować. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  • Jeśli nie ma drewna, to problemów nie widzę. Przejście z jakiejś rury podwójnej, mały dystans do ściany z GK. Wejście do starego komina, po zatwierdzeniu jego przydatności przez okolicznego kominiarza? Luknie fachowo na wszystko, poradzi….

 • Jacek:

  Witam Pana! Mam pytanko jeśli można? Jestem na etapie projektowania domku drewnianego szkieletowego na fundamencie punktowym. Domek ma być całoroczny, więc muszę mieć ogrzewanie. Oczywiście będzie koza lub kominek. I tu mam problem. Muszę mieć komin. Z uwagi na zastosowany fundament, to wydaje mi się, że muszę wylać dodatkową stopę pod komin systemowy (chyba ,że nie), lub zastosować do kozy komin stalowy wychodzący przez dach lub ścianę boczną. Czy w pierwszym przypadku, komin systemowy musi być dodatkowo mocowany do konstrukcji domku?

  • W domu o konstrukcji drewnianej, komin ceramiczny jest bezpieczniejszy. Łatwiej zabezpieczyć przed nadmierną emisją temperatury przejścia komina przez drewno . Można to zrobić bez dodatkowych akcesoriów jak w przypadku komina systemowego stalowego. Problemem może okazać się mała odporność rur ceramicznych na szoki termiczne generowane przez kominki z wkładem lub piecyki (kozy). Ja często stosuję obudowę z pustaków systemowych, bez rur ceramicznych i wełny. Zamiast tego do pustaków wkładam rury ze stali 1.4404. Można je oczywiście owinąć wełną, ale powietrze tez jest dobrym izolatorem. Pustaki montujemy zgodnie z instruktarzami producentów (mocowanie do krokwi). Pewnym rozwiązaniem jest zastąpienie kominka lub kozy piecem akumulacyjnym, który nie generuje do komina wysokiej temperatury. Oczywiście trzeba się liczyć z większym budżetem.

 • Konrad:

  Witam Pana serdecznie, chciałbym zapytać o nową kwestię, której nikt tu nie poruszył 🙂 mianowicie buduję dom o konstrukcji szkieletowej stalowej obłożony płytami warstwowymi z PIR o grubości 220mm
  dochodzę do momentu montażu komina izolowanego zewnętrznego fi 200/300 do kozy z wylotem fi 140.rozumiem, że muszę wykonać redukcję i wejść w ścianę czy mogę to zrobić analogicznie za pomocą skrzynki z promasil/skamol? jakie wymiary musi wtedy miec ten kwadrat przy takim przekroju komina? czym mogę uszczelnić polaczenie skrzynka/sciana z płyty PIR i scianka/komin ? nie mogę tam zostawić przerwy powietrznej cały dom ma być szczelny… Pozdrawiam Konrad Knop

  • Lepiej zredukować na trójniku. Ze średnicy 200/300, na przykładowo 150/250 (220). Takim elementem przechodzić przez ścianę. Pozwoli to na zastosowanie mniejszej skrzynki, czyli mniejsza ingerencje w ścianie. Skrzynka o wymiarze 50 x 50 cm będzie ok. Między skrzynką a ścianą uszczelniamy materiałami budowlanymi ogólnie dostępnymi. Miedzy rurą a otworem w skrzynce – szczeliwa specjalistyczne, typu mata ceramiczna, sznury ceramiczne…. Jeśli zrobisz przyjście przez ścianę średnicą 200/300, dodaj do wymiaru skrzynki kilka cm, proporcjonalnie do różnicy w wymiarach rur o których rozmawiamy. Zwykle na koniec dopisuję: budowa takich rozwiązań, mam na celu chronić nasze życie i zdrowie. Nie zapominajmy o tym, podejmując wyzwanie jako amator – majsterkowicz! Dla mnie to bułka z masłem. Dla budujących sumptem własnym, może lepsze są rozwiązania systemowe? Np Poujoulat….

 • Waldemar:

  Dzień dobry.
  Mam dylemat. Czy taka skrzynka potrzebna jest w ścianie murowanej, ocieploną wełną z elewacją z deski? Czy taką skrzynkę mogę zrobić z płyty cementowo cementex Siniat? Jak liczyć wysokość komina, od paleniska czy od podłączenia rury dymnej do trójnika komina izolowanego?

  • W ścianie murowanej nie ma potrzeby robić skrzynki. Odsunąłbym tylko deskę od rury na odległość 10 cm. wokół niej. Przy projektowaniu komina, mając wątpliwości, zawsze lepiej wybrać opcję dłuższą.

 • Witwald:

  Czy czasem rury dymowe nie powinny być podłączone odwrotnie, czyli górna wchodzi w dolną. Z tego co się orientuję to taki sposób jest właściwy.

 • Ania:

  Witam. Mam pytanko czy moze ktos wie jak zamontowac koze w domku tupu brda? Dom trojkatny pokryty eternitem.

  • Znam ten typ domku. Bardzo duży kat nachylenia dachu. Wręcz spiczasty…Dążyłbym do wyjścia przez boczą ścianę pionową i usytuowanie komina na zewnątrz budynku. Tak jak to jest zrobione w pokazanym na zdjęciach domku. To pozwoli uniknąć trudnej obróbki pod tak dużym kątem i pracy z niebezpiecznym podczas obróbki eternitem.

 • Malgorzata:

  Witam. stanęłam przed wyzwaniem o którym chyba tu nikt nie pisał. Piec koza. Domek parterowy. Jak obrobić – zabezpieczyć drewniany dach w okół rury dymowej ? Rura wychodzi w połowie połaci dachu.

 • Bożena:

  Witam a jak zabezpieczyć drewniany sufit w zbyt niskim domku 230cm wysokości i rura 1 m od sufitu

 • Dzień dobry
  Można zamontować rurę ceramiczną a w niej drugą rurę tzw przejscie izolowane z nierdzewki?

  • Tak, można. Ale to za mało…Trzeba coś dołożyć. Np mniejszą skrzynkę z płyt krzemianowo wapniowych.

   • To chyba najprościej i najtaniej było by kupić bloczek z otworem fi 160 , dociąć na długość , albo pustak z takim otworem , koszt od 10 do 50 zł

    • Jest to jakiś kierunek, ale obawiałbym się pękania bloczka czy pustaka po czasie. Twierdzę, że płyta krzemianowo wapniowa też nie może być byle jaka. Konstrukcyjna, izolacyjna i elastyczna. Takie rozwiązanie musi być na pokolenia. Zwykle zabudowane, znika z naszych oczu. Brak kontroli nad kruchym jednak bloczkiem, mało odpornym na ewentualne wysokie temperatury, może być przyczyną nieszczęścia. Jak nie w Twoim pokoleniu, to w następnych….

 • Wojtek:

  Dzień dobry Panie Piotrze i Wesołych Świąt przy okazji 🙂
  Mam prośbę o poradę.
  Dom szkieletowy. Koza firmy Defro, 20cm od regipsu czerwonego.
  Za regipsem wełna 5cm + łaty drewniane, folia paroizolacyjna, itd.
  Komin przez ścianę.
  Czy odległość od regipsu nie jest zbyt mała?
  A jeżeli jest to jaki ruch najłatwiej zrobić w takim wypadku?
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Dopóki papier na płycie gipsowej się nie zapali, będzie działać….Do rzeczy: płyta GK ogniotrwała nie ma żadnych dodatkowych właściwości z tytułu niepalności. Dlatego trzeba ja zabezpieczyć. Podobnie jak na zdjęciach wyżej, albo w tym wypadku oklejając ją materiałem niepalnym typu płytka ceramiczna, kamień naturalny czy gruby tynk mineralny. Takie zabezpieczenie dla drewna na ścianie za piecykiem byłoby niewłaściwe. Ale w połączeniu z GK (nawet zwykłym), zadziała. Oczywiście im grubsza ta warstwa, tym lepiej. Np podwójna GK, dodatkowa warstwa tynku itp….Typ piecyka tez ma tu znaczenie. Zwykłe żeliwne kozy są bardziej niebezpieczne. Co pisze o odległościach producent Twojego piecyka?

   • Wojtek:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Producent piecyka podaje wartość 20cm od elementu niepalnego.
    I dlatego mam tutaj problem gdyż czerwony regips jest traktowany normatywnie jako element niepalny.
    Ale – obserwując w jaki sposób się to nagrzewa oraz analizując normy np. amerykańskie trochę się jednak stresuję.

    • Wojtek:

     Czy użycie płyty izolacyjnej typu Stabica 3cm klejona bezpośrednio na regips to będzie wystarczające rozwiązanie? Biorąc pod uwagę, że wtedy ta odległość od kozy jednak się zmniejszy o te 3cm?

     • Płyta Stabica prawdopodobnie spełni Twoje oczekiwania. Niestety nie badałem jej w warunkach rzeczywistych, a informacji czy rekomendacji ogólnodostępnych jest mało, gdyż to produkt nowy na rynku. Z pewnością produktami które sprawdzałem i znanymi od lat, są włóknowo – cementowe płyty Promafour i Farmacel.

    • Nie ma takiej normy, która mówi o niepalność jakichkolwiek płyt gipsowych. Płyta może być jedynie „ogniotrwała”. To nazwa techniczna dla fachowców od ochrony pożarowej, nie mająca nic wspólnego z niepalnością….

 • Magdalena:

  Dzień dobry,
  wkrótce przeprowadzam się do drewnianego domku, w którym chciałabym zlecić montaż piecyka-kozy. Miejsce pod piec zostało wykafelkowane, a „za plecami” pieca jest murowana ścianka obudowana cegłą klinkierową, a w niej przewód kominowy. Otwór w tej ściance do podłączenia piecyka jest na wysokości 147 cm. Piec, który mi się podoba, jest jednak dość wysoki, dlatego chciałabym zapytać Pana, czy są jakieś przepisy ppoż. zabraniające przeniesienia otworu wyżej, gdy sufit w pomieszczeniu jest drewniany? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Przepisy, moim zdaniem jak najbardziej zdrowe i rozsądne, mówią o odległości nieosłoniętych elementów stalowych urządzeń ogniowych, 60 cm od materiału łatwopalnego. To spora odległość, dlatego stosuje się osłony, lub ekran. Tak jak na fotkach powyżej…..

   Czyli wejście do komina w domu ze stropem drewnianym na wysokości – przykładowo 260 cm, nie powinno przekroczyć 200 cm.

 • Witold:

  Mam pytanie odnośnie pieca rakietowego akumulacyjnego z wężownicą czy taki piec mieści się w normach ekoprojektu które szukają nam biurokraci unijni ?

  • Określenie „piec rakietowy z wężownicą” nie jest nazwa kompatybilną z oczekiwaniami ergoprojektu. By tak było, trzeba trzeba spełnić pewne kryteria. Niestety w każdym województwie inne…Wynikają one zazwyczaj i głównie z oczekiwań Programów Ochrony Powietrza. Te zaś ustala wojewoda. Jak mu w duszy zagra….albo jak mu prawnicy napiszą. Trzeba pytać najpierw w swoich urzędach. Warto jednak znać kryteria jakie piec musi spełnić i jak to wygląda w przypadku konkretnego pieca. Jaką ma sprawność, jaka jest emisja pyłów i innych zanieczyszczeń….

Dodaj komentarz