Doprowadzenie powietrza raz jeszcze

.

 

Na jednym z forów internetowych pojawiło się pytanie:

 

 

Muszę doprowadzić do kominka zimne powietrze. Kominek jest na parterze a ja nie bardzo mogę wyprowadzić rurę na tej kondygnacji (po stronie kominka jest wschodnia strona poza tym zadaszona, prawie tam nie wieje). Mam za to możliwość przeciągnięcia rury kanałem kominowym sąsiadującym z kanałem dymowym i wyprowadzić ją poddaszem nieużytkowym i połączyć z dachówką wentylacyjną. Na dachu od zachodniej strony ładnie wieje, ale czy doprowadzenie powietrza z góry na dół to dobry pomysł? Co lepiej, taka długa rura z zachodu, z góry na dół czy krótka metrowa rura na wschód gdzie nie wieje prawie wcale (poza tym leci na tą stronę dym i mogłoby smród do chaty wciągać). Rura szła by do góry jakieś 3 metry, potem w bok kolejne 3. Miałaby 2 załamania. Max 90 stopni.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126782-Kominek-czerpnia-zimnego-powietrza-z-góry-na-doł

Analizując wątek dochodzę do wniosku, że ciągłe wracanie do tematu jest wręcz konieczne. Spróbujmy trochę to poplątanie z pomieszaniem uporządkować. Na początek informacja, by czerpnie powietrza do kominka robić tylko w przypadku wkładu (lub piecyka-kozy, lub kominka otwartego) do tego celu przystosowanego. Powinien to być wkład lub urządzenie szczelne, z króćcem przyłączeniowym pozwalającym podłączyć czerpnię do paleniska w sposób odseparowany. Można zastosować tzw. bypass, pozwalający czerpać powietrze również z pomieszczenia, ale to dla specyficznych zastosowań. o których teraz nie warto mówić, bo się pokićka. Nie robi się żadnych czerpni w okolice wkładu (kominka), który nie ma możliwości podłączenia kanału czerpalnego bezpośrednio do paleniska. Jest to błąd skutkujący później problemami polegającymi głównie na tym, że takim kanałem powietrze leci raz w jedną, raz w druga stronę. Najczęściej nie w tę w którą byśmy chcieli. Zazwyczaj taki  otwór zamykamy zimą bo zaczyna wyziębiać dom.

 

Teraz w punktach.

1.    Czerpnia od strony zachodniej, "żeby dmuchało". To mit zainicjowany przez Muratora i powielany nawet przez potentatów takich jak jeden z czołowych producentów norweskich wkładów. Tak, wstyd to przyznać, ale taki zabobon nadal funkcjonuje jako prawda objawiona artykułów doradczych w różnych pismach. W rzeczywistości nie ma znaczenia z której strony będzie wlot, gdyż to nie jest "wialnia", tylko czerpnia. Ruch powietrza inicjuje ciąg kominowy. Ciąg kominowy jest zjawiskiem stałym podczas palenia, a rozpalanie odbywa się bez udziału kanału doprowadzającego świeże powietrze. Jest tak, bo mamy otwarte lub uchylone drzwi kominka (zalecam).

2.    O problemach przy rozpalaniu, już sygnalizowałem w p.1, dodam więc, że jakikolwiek kanał doprowadzający powietrze do spalania, nie może być przyczyną owych kłopotów. Z góry, z boku, czy po skosie – rozpalając otwieramy drzwiczki wkładu i tamtędy dostaje się powietrze. Powietrza podczas inicjacji ognia, jak i podczas pierwszych minut palenia, potrzeba znacznie więcej niż może dostarczyć kanał czerpalny, tak więc producenci wiedzący co produkują, zaznaczają w instrukcjach, by uchylać drzwi na początku. Bezcelowe jest też robienie kanałów o monstrualnych średnicach (fi 200-250 mm!), gdyż wkład nie przepuści i tak więcej przez fabryczne doloty, króćce czy zasuwki. Średnica 110 – 150 mm, w zupełności wystarczy. Dla mniejszych wkładów 110, dla większych 150.
        Bardzo korzystne jest uchylanie podczas rozpalania okien. Eliminuje się tym ewentualny niedobór powietrza z powodu okresowego podciśnienia panującego w domu, lub po prostu braku świeżego powietrza (tlenu), niezbędnego podczas procesu spalania. Oczywiście, jeśli kanał jest niedrożny, lub bardzo długi, z wieloma zakrętami, mogą nastąpić problemy w późniejszym etapie palenia, już po zamknięciu drzwiczek kominka.

3.     Dość istotny problem. Czy ciepły kanał dymowy, nie zakłóci cyrkulacji powietrza w kanale czerpalnym, prowadzonym z góry? Taka ewentualność istnieje, jeśli kanałem dymnym jest rura stalowa. Poprowadzenie obok drugiej rury z powietrzem, może skutkować zatrzymaniem ruchu powietrza w dół, ograniczając jego ilość w sposób odczuwalny. Będzie się źle palić, brudząc szybę. Nie będzie takiego problemu, jeśli oba kanały oddzielimy od siebie jakąś izolacją. Standardowa 12 cm przegroda z cegieł w kominach wystarczy.

4.      Pojawiły się jeszcze pytania o zapachy ze strychu (jeśli tam jest czerpnia), myszy, dym ewentualnie zaciągany z góry, jeśli wlot czerpni usytuujemy w pobliżu zakończenia komina. Nie ma problemu, jeśli kanał jest szczelny i w szczelny sposób podłączony do wkładu. Takim kanałem doprowadzamy powietrze do paleniska, skąd w postaci dymu, odprowadzane jest przewodem kominowym, nie mieszając się z powietrzem znajdującym się we wnętrzu mieszkania. Wcześniej już wyjaśniłem, że inne rozwiązanie jest niewłaściwe i bez sensu. Wyjątek stanowią czerpnie z by pasem, do których doprowadzane powietrze powinno być czyste.

        Można skorzystać z pisaniny z przed lat, która nie straciła na aktualności, więc tez raz po raz ją przytaczam. : http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

5.     Odradzam  czerpanie powietrza do spalania z pomieszczeń, których nie chcemy wychładzać. Strych nieocieplany, przewiewny – owszem. Ale jeśli to pomieszczenia liczące się w bilansie cieplnym budynku, nastąpić może ich wychłodzenie, do zamrożenia podczas siarczystych mrozów, włącznie. Zamarznięte rury z wodą, popękane słoiki z zaprawami, to nierzadki przypadek. Wszystko to wynik olbrzymich ilości powietrza, pobieranych przez wkład kominkowy. Dlatego najrozsądniej jest przewód napowietrzający wyprowadzić poza budynek. Prowadząc go poziomo, warto zadbać o delikatny spadek w stronę czerpni. Woda która może się do kanału dostać, nie zasyfonuje go wówczas w okolicach kominka, czyli w miejscu trudno dostępnym.

.

 

.68 komentarzy do “Doprowadzenie powietrza raz jeszcze”

 • Daniel SIS:

  Witam. Szczerze gratuluję profesjonalnego i konkretnego podejścia do "świata kominków". Na naukę nigdy nie jest za późno…a czytając Pana posty mogę to tylko potwierdzić. Bez ogródek, konkretnie, rzeczowo, czytelnie (…) z pożytkiem dla wszystkich!!! Tak trzymać Panie Batura…Pozdrawiam, Daniel

 • Jacek B.:

   Wreszcie krótko i konkretnie. Tyle się naczytałem i miałem już mętlik. Dziękuję, że mogę już odpocząć i nie maglować tematu.

 • Piotr:

  Dzięki za porady w imieniu wszystkich czytających.
  Jesteś GOŚĆ – i na tym zakończę, bo po co pisać więcej.

 • admin:

  Podziękował…:)

 • Lidia:

  Dzień dobry,

  chciałabym zamontować tzw. "kozę", ale nie znalazłam na rynku modeli, do których mozna podłączyć zewnetrzny dolot powietrza. Jak rozwiązać ten problem?

  • admin:

   Na rynku jest już bardzo dużo modeli z dolotem powietrza odseparowanego z zewnątrz. Coraz więcej domów posiada wentylację mechaniczną. Takie domy powinny mieć urządzenia grzewcze, które nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia.

   Proszę przyjrzeć się piecykom firmy Romotop.

 • Darek:

  Nikt jeszcze nie napisał, że ową rurę trzeba dobrze zaizolować. Właśnie jestem na tym etapie. Rurę przez ścianę "fuknąłem" pianką, ale chyba piana nie doszła wszedzie i mam teraz (zima) mokra ścianę. Rura musi byc bardzo dobrze zaizolowana, żeby różnica temperatur nie narobiła nam syfu (skraplanie wody) 

 • admin:

  Krótka droga bezpośrednio przez ścianę to zwykle tego typu problemy. Niewiele da się zrobić, bez względu na rodzaj izolacji.

 • Mateusz:

  Witam Panie Piotrze!
  Kupiłem nowe mieszkanie, w szeregówce, mieszkanie na piętrze poddasze, w sumie 94m2 (użytkowa nieużytkowa). 
  Chcielibyśmy na dole, w otwartym pokoju z kuchnia i z holem (około 35m2) postawić kominek wolnostojący (koze), ale nie mamy doprowadzonego dolotu powietrza z zewnątrz, a rozkuwać wylewki i robić dziury w elewacji jakoś tego nie widzę.
  Zastanawialiśmy się nad takim kominkiem: http://scan.dk/pl/home/scan-66-series z zamkniętą komorą spalania.
  Miejsce na kominek jest bardzo dobre (tak mi się wydaje), duża powierzchnia, wysokość około 5m, otwarte poddasze, rzut mieszkania: http://mateuszslusarz.pl/mieszkanie/rzut_.pdf (miejsce na kominek koło kuchni, obok drzwi wejściowych)
  Kominek ma być dodatkowym źródłem ciepła (ale nie głównym) i robić nastrój 😉
  Mieszkanie w nowym budownictwie, tak więc dość szczelne.
  Czy taki kominek można bez obaw zainstalować bez zewnętrznego dolotu powietrza?

  • Jeśli mieszkanie nie ma systemu wentylacji mechanicznej, można bez obaw eksploatować kominek lub piec wolnostojący, nie podłączając powietrza z zewnątrz. Jak już zapewne doczytałeś w publikacjach tego bloga, wystarczy świadomość. Każde urządzenie grzewcze, do jakich zalicza się wybrany piecyk, zużywa do spalania powietrze. To powietrze można dostarczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest odseparowany kanał dolotowy powietrza z zewnątrz, ale równie dobre będzie powietrze z rozszczelnionych okien, nawiewników okiennych czy podokiennych lub specjalnych automatów nawiewnych (mało znanych i mało popularnych w naszym kraju). Kanał bezpośredni i podłączenie do króćca piecyka, jest wygodny i bez problematyczny. Nie deprecjonowałbym jednak innych sposobów dostarczania tlenu do ognia w piecu, bo to doskonały pomysł na wymianę powietrza zużytego na świeże. Niezłe wspomaganie procesu wentylacji mieszkania.

 • keri:

  Witam serdecznie, mamy w planach budowę domu i poza ogrzewaniem z pieca gazowego, zdecydowaliśmy się  na dogrzewanie 2 kozami z doprowadzaniem powietrza z zewnątrz ( w razie awarii albo w okresie wczesno-wiosennym i wczesno-jesiennym) mamy 4 pokoje do ogrzania, ustawione są szeregowo, zatem dwa pokoje zawsze mają wspólną ścianę 30/12 oraz 12/14. CZY  da się osiągnąć ogrzanie dwóch pomieszczeń jedną kozą żeliwną radiacyjną (morso model 2140) jeśli z tyłu kozy zamontuje się ozdobną płytę żeliwną (70 wys. 60 szer.) Wybrany model morso ma 6kw, więc całkiem dużo jak na takie pomieszczenia, ale inne typy morso są konwekcyjne, więc (chyba) bez umożliwienia krążenia powietrza między pokojami, taka płyta  się nie nagrzeje. Mam nadzieję, że nie nadużywam Pana uprzejmości tym pytaniem 🙂 Wcześniejszym pomysłem był piec kaflowy stojący pomiędzy pomieszczeniami. Jedna z firm zaproponowała nam nawet piec kaflowy kanałowy, ale zrezygnowaliśmy z uwagi na koszty, nie mówiąc już o tym, że piece kanałowe, jak doczytałam generują mnóstwo sadzy i spalin, więc ma się to nijak do nadchodzących obostrzeń eko. Na stronie morso jest informacja, że modele z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz porządniej spalają gazy i nie generują dużych zanieczyszczeń. Dom jest parterowy ok. 100m2. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 

  • Odpowiedziałem na forum murator…Ale wkleję i tu odpowiedź: Musisz staranniej dobierać lekturę do czytania…Być może źle o piecach pisał jakiś producent kóz?! Z pewnością nie miał racji. Kombinowanie ogrzewania kozami, to trochę jak wożenie piachu golfem. Można, ale lepiej raz wywrotką…Nie lepiej kupić wkład kominkowy (nawet tani), obudować i zrobić DGP?

 • Grzegorz:

  Witam
  Dziękuję za tak potrzebną wiedzę.
  Proszę o pomoc.
  Właściciel firmy montującej kominek ( Kobok 9KW , prosta pionowa szyba 57×78 ) proponuje doprowadzenie powietrza  dopiero przy montażu kominka. Kominek będzie bezpośrednio przy  zachodniej ścianie.
  Rura ( fi 125 ) na wylewce betonowej a nie pod nią lub kanałem płaskim pod ociepleniem elewacji w górę.
  Czy takie rozwiązanie bezpośrednio przez ścianę a nie pod podłogą jest dobre ( nawiew zimnego powietrza do domu , ew. skraplanie i mokra ściana ) ?
  Pytanie trochę spóźnione gdyż w poniedziałek wylewki.
  Pozdrawiam

 • Można tak zrobić, najlepiej w jakiejś otulinie. Warto przewidzieć wyciekanie skroplin po elewacji. Nie zawsze się tak dzieje, ale może się zdarzyć. Niektórzy zakładają w ścianie dodatkową przepustnicę, by odciąć dopływ zimnego powietrza do odcinka rury wewnątrz kominka w czasie przerw w jego eksploatacji. Moim zdaniem ważniejsze jest bardzo szczelne połączenie z wkładem, żeby zimne przedmuchy nie miały miejsca.

 • Aga:

  Wiem że już Pan o tym na pewno pisał ale niestety potrzebuję indywidualnego podejścia Oczywiście dom właśnie wybudowany wszędzie ogrzewanie podłogowe dlatego nie chcemy burzyć wylewki. Niestety nie zrobiony dopływ powietrza z zewnątrz dla kominka Moje pytanie czy możemy taką rurę puścić sufitem i zbudować karton gips.  

  • Można tak zrobić, pod warunkiem zastosowania wkładu z odseparowaną komorą spalania. To szczelne urządzenie, do którego przy zamkniętych drzwiach wkładu, jedyną drogę dla powietrza stanowi króciec przyłączeniowy. Tam podłączmy rurę. Rozpalać trzeba wówczas przez chwilę z uchylonymi drzwiczkami, by komin się rozgrzał i zassał powietrze z rury. Czasem nie jest to nawet konieczne.

 • Hanka:

  Dzień dobry Panie Piotrze. Chcemy zainstalować kozę w domku jednorodzinnym, ale problem jest w tym, że doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest za kominem. Trudno to opisać, ale wygląda to mniej więcej tak, że wewnątrz budynku, od strony ściany zewnętrznej budynku znajdują się kolejno: doprowadzenia powietrza z zew. (w podłodze), kanał dymowy, kanał wentylacyjny. Koza miała by stanąć przed tym kanałem wentylacyjnym, czyli "po niewłaściwej stronie komina". Komina oczywiście obrócić się już nie da, kozy po właściwej stronie stawiać nie ma sensu, bo w ogóle jej nie będzie widać z salonu (zasłoni komin).
  Wymyśliliśmy dwie opcje:
  1. przebić doprowadzenie powietrza przez oba kanały komina przy samej podłodze i doprowadzić tak powietrze do kozy
  2. poprowadzić doprowadzenie powietrza dookoła komina.
  Rurą spalinową przebić się przez kanał wentylacyjny na wys. ok 120 cm do przewodu spalinowego, zaślepić  przewód wentylacyjny na wys. ok 150 cm. Kratka wentylacyjna i tak jest na wysokości ponad 200 cm.
  Czy to sie może udać? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo pomysł jest raczej nietypowy…

 • Hanka. Czy koza będzie miała zamknięta komorę spalania, z króćcem przyłączeniowym. Jeśli tak, to króciec jest tak skonstruowany, że podłącza się powietrze od dołu (z podłogi) czy z tyłu (ce ściany kominowej)?

 • Hanka:

  Koza jest wyposażona w krócieć dolotu powietrza  zew., króciec jest dobrze ponad 20 cm na d ziemią, z tyłu pieca, skierowany ku dołowi.
  Koza AB S Serpentino z firmy kratki.

  • Generalnie nie widzę wiekszych problemów, by Twoje pomysły wprowadzić w życie. Pytałem o króciec, bo gdyby koza go nie miała, doprowadzanie powietrza kanałem mija się z celem. Nie mając wentylacji mechanicznej w domu, można nie robić podłączenia nawet przy kozach z króćcem. Pamiętać jednak trzeba wówczas, o dostarczaniu powietrza innym sposobem. Jak? Piszę o tym w publikacjach na mojej stronie http://www.kominki-batura.pl. Kwestie podłączenia komina systemowego w niesystemowy sposób, lepiej skonsultować z przedstawicielem producenta komina. Powinien to robić ktoś znający się na rzeczy. Jest wiele momentów przy takiej przeróbce, które można spieprzyć.

 • Hanka:

  Dziękuję za odpowiedź. Jeśli dobrze zrozumiałam, obie opcje są do zrealizowania – nie powinno być problemów z przebijaniem się przez kanały dymowy i wentylacyjny…? Trzeba tylko wyizolować moment przejścia, tak?

 • Szymon:

  Witam Panie Piotrze. Mam pytanie dotyczące doprowadzenia powietrza wolnym kanałem w kominie z dachu. Kominek mam zamontowany praktycznie w środku mieszkania na korytarzu bo tam mam komin z pięcioma kanałami. kominek ma (chyba) możliwość doprowadzenia powietrza ponieważ na tylnej ścianie jest stalowa klapka szerokosci 18cm, teraz jest przykręcona śrubami. w kominie jest wolny kanał do którego chciałem podłączyć rurę do doprowadzenia powietrza do spalania. czy takie rozwiązanie ma rację bytu czy lepiej poprowadzić kanał za kominem pod sufit i na styku sciany i sufity w zabudowie wyprowadzić na zewnątrz? Pozdrawiam

  • Takie rozwiązanie jest poprawne, jeśli wkład jest typowym urządzeniem z odseparowaną komorą spalania. Zwykle wkłady mają króciec przyłączeniowy otwarty, gotowy do podłączenia, a nie zaślepiony klapką. Trzeba też uważać na produkty, które niby są przystosowane do poboru powietrza z zewnątrz (mają króciec), ale jednocześnie pobierają tlen z pomieszczenia szczeliną między szybą, a górną krawędzią ramy drzwiczek. W takim wypadku kanał z góry raczej nie zadziała…

 • Panie Piotrze
  Mimo iż wybudowałem kilka domów to nie miałem do czynienia z kominkiem dopóki nie wybudowałem własnego domu….
  i tu mam problem-mianowice na etapie wykonywania wylewek wykonano w warstwie dociepleniowe dolot powietrza z zewnątrz lecz w rurze kanalizacyjnej fi 60 
  Odleglosc króćca od kominka to ok 1,5 do 2 m
  kominek hajduk volcano 2 narożnikowy – wentylacja mechaniczna w domu 
  kominek bedzie służył do celów wizualny rekreacyjnych tylko.
  Pytanie moje brzmi ( chociaż po przeczytaniu Pana referatu mam jednak obawy przed nieuniknionym)
  czy taki przekrój może wystarczyć czy tez obok muszę poprowadzić drugi kanał do 60 by suma dała 120 i oba połączyć redukcja i trójnikiem do króćca wkładu? 
  A może te 60 wystarczy ? 
  Pozdrawiam serdecznie 
  Piotr 

 • Piotr:

  Dziękuje za błyskawiczna odpowiedz

 • Piotr:

  Dziękuje za szybka odpowiedz
   
  czyli pozostaje kucie i wykonanie obok drugiego doprowadzenia rownież fi 60 aby na elewacji wychodzili dwie 60  co daje łącznie już 120 i czy taki przekrój na dopływie bedzie właściwy dla tego typu wkladu? 
   
  Korzystajc z okazji czy może mi Pan podpowiedzieć rownież gdyż jak już wiadomo jestem pionierem w sprawach kominka – czy mój wybór hajduk volcano2 hl jest dobrym wyborem jezeli chodzi o jakość produktu i jego eksploatacje ? 
  Dziekuje i jeszcze raz pozdrawiam

 • Piotr:

  Panie Piotrze
  jezeli kominek ma w 80% byc kominkiem rekreacyjnym a sporadycznie dogrzać kawałek domu a powierzchnia salonu to ok 45 m2 w tym otwarta kuchnia i jadalnia a nad nią otwarta przestrzeń czyli antresola czy dobór wkładu hajduk volcano 2lh o mocy 14 kW to czy to nie za dużo ?? 
  Z drugiej strony ma fajna duża szybę bo aż 70 cm a wlasnie o to chodzi aby było widać dużo ognia
  lecz czy nie bedzie za gorąco wokół niego ??

 • Firma Hajduk jest jedną z najlepszych firm polskich, specjalizująca się w kominkach stalowo szamotowych. Te zaś wkłady, mają dobre parametry spalania. Moim zdaniem lepsze od użądzeń budowanych wyłącznie z żeliwa.

 • Gorąco nie bierze się znikąd. Można mniej drewna spalić…:)

 • Zbigniew:

  Panie Piotrze, mam otwarty kominek,bez dolotu dodatkowego powietrza.Mam możliwość to zrobić po przez kanał wentylacyjny ,lub wykucie w wylewce otworu i poprowadzenie piwnicą na zewnątrz.Problem w tym ,iż nie wiem ,gdzie zrobić wlot powietrza do kominka.Czy muszę rozbierać część kominka ,czy też można go zainstalować w pobliżu,bez rozbierania.Czy można usadowić ten wlot powietrza od góry kominka.

  • W kominku otwartym dolot powietrza powinien być usytuowany w dolnej części komory spalania. Wkłady kominkowe mają możliwość dość kombinacyjnego wykonania kanałów dolotowych, bo to zamknięta komora spalania i komin pociągnie powietrze z różnych dolotów. W kominku otwartym, źle wykonany dolot może zakłócić ewakuację dymu.

 • Renata:

  Witam,
  chcę zamontować wkład kominkowy w domu. I tu pojawia się problem. Firma, która montuje kominek ma zastrzeżenia odnośnie wykonania kanału doprowadzenia powietrza do kominka bez izolacji w warstwie jastrychu, twierdząc, że może rosić podłoga. Wykonawca domu twierdzi, że wykonał wszystko zgodnie ze sztuką budowlaną i nie ma prawa się nic dziać, ponieważ wewnątrz kanału jest rurka odprowadzająca skropliny na zewnątrz. I weź tu człowieku bądź mądry. Czy są jakieś przepisy nakazujące wykonanie docieplenia takiej rury na podstawie których mogłabym dochodzić od wykonawcy(dewelopera) wykonania takowej izolacji?
  Pozdrawiam serdecznie
  Renata

  • Niestety nie słyszałem o żadnych przepisach czy normach. Są natomiast dobre zwyczaje i dobre praktyki…Zwykle robi się kanał w warstwie podsypki pod izolacjami termicznymi czy przeciwwilgociowymi. W przypadku kanału zatopionego w górnej warstwie wylewki, nie ma reguły z tym roszeniem. Czasem się pojawia, czasem nie… Z pewnością tak usytuowany kanał wychłodzi ten fragment podłogi…

 • Marta:

  Witam Panie Piotrze.  Bardzo proszę o poradę.  Kupiłam kominek "z drugiej ręki " – wkład Supra, obudowa klasyczna z miescem na drewno pod wkladem. Planowałam uruchomić przy tym kominku istniejący dolot powietrza ale po przeczytaniu Pana wpisu nie wiem co robić.  Wyczytałam w internecie, że być może wkład który posiadam pobiera powietrze szczelinami , górna i dolną przy szybie wkladu.I miałam pomysł, że  dolotem z przepustnicą będzie więcej powietrza z zewnątrz zamiast z pomieszczenia. W mieszkaniu okna są szczelne, wentylacja grawitacyjna i boję się tych wszystkich negatywnych skutków palenia w kominku ( kiepskie rozpalaniem,  kopcenie,  brak ciągu i dymienie na salon itp. Itd.) . Czy może Pan coś zaproponować?  A i oczywiście przy otworze spalinowym w bardzo bliskiej odległości mam zrobioną wentylację. Tez czytałam że to pomysł z piekła rodem. Pozdrawiam 

  • Kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz, nie będzie dużym problemem, jeśli wyposażymy go w szczelną przepustnicę. Wówczas będzie można go zamykać w sytuacjach problematycznych (np odczuwalne wianie zimnego powietrza). Nadal jestem zwolennikiem teorii, by posiadacze wkładów bez możliwości podłączenia powietrza z zewnątrz, wpuszczali powietrze do spalania rozszczelniwszy okna. Umiejętne wspomaganie procesu kanałem nawiewnym, w niczym nie przeszkodzi…Co do wylotu wentylacji przy otworze spalinowym…Można przedłużyć kanał dymowy rurą długości 50-60 cm, zwiększając w ten sposób odległość między otworami i minimalizując zjawisko zaciągania dymu przez wentylację.

 • Marta:

  Dziękuję za odpowiedź ☺. Zastosuję jednak dolot z przepustnicą. Zastanawiam się tylko czy wylot powinien być z przodu, pod, czy z tyłu wkładu ? A może nie ma to znaczenia ? 

 • Raczej bez znaczenia. Umieszczając przepustnicę jako zakończenie kanału w obudowie, warto dać ją blisko dolnej kratki nawiewnej. Pozwoli to na ewentualne naprawy, czy serwis …

 • Bartek:

  Witam Panie Piotrze, u mnie planowane są dwa kominki; Na parterze i na piętrze w tym samym miejscu. Czy zakładając, że jednocześnie palone będzie w jednym kominku można zrobić doprowadzenie powietrza do obu kominków tą samą rurą? Czy lepiej dwie osobne? Jeżeli dwie osobne, to czy dla kominka na piętrze dostarczenie powietrza „od dołu” ma jakąś przewagę od doprowadzenia pow. pionową rurą przez dach? Jakby Pan to rozwiązał?

  • Zrobiłbym dwie rury oddzielne. Z góry czy z dołu, bez znaczenia…Jak łatwiej. Oczywiście mając więcej danych, pewnie zacząłbym kombinować. Duży kominek, duża rura…mały, z pewnością mniejsza. Przy wentylacji mechanicznej tak, z grawitacyjną może inaczej…

 • Bartek:

  Wentylacja mechaniczna. Na dole duży, na górze raczej koza, więc chyba rura mniejsza.

 • Jeśli faktycznie duży, daj rurę 150 mm. Do kozy 110. To typowe rury kanalizacyjne, łatwo dostępne.

 • Dzień dobry, Panie Piotrze proszę o poradę, mianowicie “ fachowiec” robiąc rozprowadzenie ciepła grawitacyjne i doprowadzenie powietrza z zewnątrz położył mi na chudziaku tylko kanał 5 cm x11 cm (wtedy nie czytałem co i jak bo myślałem ze w tych czasach biorę fachowca robi  place i wszystko gra ale tak nie jestL). Zamontowany mam wkład kominowy hajduk volcano 2, który doprowadzenie powietrza ma średnice 150 mm. Kominek palił się ale  się dusił. Fachowiec dodatkowo zamontował na zestawie przyłączeniowym 150mm co przechodzi w prostokąt 5cm x 15 cm i podłączone wszystko szczelnie, kazał zrobić dziurę aby kominek pobierał tez powietrze z pomieszczenia, jednakże wszystko się pali w miarę ok. ale kopci się szyba już po jednym paleniu (myślę ze dalej ma powietrza za malo). Nie wiem jak ten problem rozwiązać aby było dobrze. Czy robić wszystko aby wkład miał dostarczone powietrze z pola powierzchni rury fi 150 czyli ok. .176 cm2?Nie wiem czy tak będzie dobrze bo planuje kanał z zewnętrz połączyć trójnikiem z przewodem np. fi 120 z pomieszczenia (w obudowie na dole kratka) i do kominka, sumarycznie da to 168 cm2 czyli prawie co pole rury fi 150 , ale czy tak będzie dobrze, bo jeszcze jest zamontowane to zwężenie podłączeniowe 5cm x15cm co przechodzi w fi 150. I obawiam się o to połączenie trójnikowe, ze jak kominek będzie nie potrzebował powietrza albo wygasanie albo  nie będzie po prostu w nim palono to wyziębi salon. Mógł bym prosić Pana o jakąś radeJ

 • Grawitacyjna, kominek w salonie otwartym na jadalnie i kuchnie. W kuchni dwa kanały wentylacyjne.

 • Skoro kominek się dusi i kopci, trzeba dostarczyć więcej powietrza, przynajmniej w fazie rozpalania i po dołożeniu drewna. Wtedy są największe potrzeby. Dorobienie drugiego dolotu pobierającego powietrze z pomieszczenia to żaden problem w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną, trzeba tylko na jego końcu umieścić szczelną przepustnicę. To taka z uszczelką silikonową, lub gumową (np z Darco). Po wstępnym spaleniu świeżo dołożonej porcji drewna (1/3 – 1/2 całego cyklu spalania), zamykasz szczelnie przepustnicę i palisz na dolocie zewnętrznym. Przy dłuższych okresach palenia z otwartą przepustnicą, pamiętaj o rozszczelnieniu kilku okien…

  Możesz też nic nie robić i palić dłuższy czas z uchylonymi minimalnie drzwiczkami, ale to wymaga większej uwagi.

 • Dziękuję serdecznie za odpowiedz. Jeszcze nurtuje mnie jeszcze ten zestaw przyłączeniowy do powietrza zwężenie z fi 150  na mniejsze pole prostokąta, czy to nie wpływa czasem za bardzo na proces palenia? czy nie dużo lepiej by było wyrzucić to przewężenie i podpiąć na spiro fi 150? czy tym się nie przejmować bot o nie ma tak dużego znaczenia? pozdrawiam 

  • Z przewężeniem bywa różnie. Czasem przeszkadza, niekiedy nie…Na to jak funkcjonuje dolot, wpływ ma jeszcze kilka innych czynników, takich jak ciąg kominowy, szczelność wkładu kominkowego, długość drogi doprowadzenia, sposób rozwiązania króćca przyłączeniowego…itp, itd…Najlepiej popróbować z przewężeniem i bez. Może coś zauważysz.

 • Ok, dzięki za potwierdzenie że muszę to sprawdzić, mam nadzieje że będzie dużo lepiej (bo obudowa już jest i trochę kombinacji przede mną). Pozdrawiam. 

 • jag:

  Panie Piotrze kupiłem koze jotul f8td która nie ma podlaczenia doprowadzenia powietrz z zewnątrz a w domu mam rekuperacje .Co mam zrobić żeby nie cofalo mi z komina smrodu na zimnym piecu jak nie pale

  • Tej kozy nie powinno tam być. Nawet ustawiając rekuperator w pozycji nadciśnienia, nie ma pewności, że ten parametr się z jakiś powodów nie zmieni. Może dojść do wyciągania nie tylko przykrych zapachów, ale i dymu. To poważne ryzyko grożące zatruciem lub zaczadzeniem.

 • Michał:

  Witam, Panie Piotrze proszę o poradę. Dom w trakcie budowy, wentylacja mechaniczna, planowany kominek z zamkniętą komorą spalania. Budowa jest na etapie murowania kominów – kominy systemowe Schiedel z wkładem ceramicznym, kanał dymowy kanał wentylacyjny (nie będzie wykorzystywany z uwagi na wentylację mechaniczną). W projekcie doprowadzenie powietrza do kominka jest zaplanowane przez rurę fi  150 lub kanał płaski 10x20cm ułożoną w posadzce (stropie). Obawiam się przemarzania ściany ew. posadzki, w której będzie prowadzony dopływ powietrza. Zastanawiam się czy nie lepiej wykorzystać nieużywany kanał wentylacyjny do doprowadzenia powietrza do kominka? Wysokość komina od poziomu posadzki pomieszczenia, w którym będzie się znajdował kominek to 9,60 m – czy to nie za długi odcinek?
  Dodam, że w piwnicy zaplanowana jest kotłownia z kotłem kondensacyjnym z zamknięta komorą spalania, który będzie pobierał powietrze przez komin systemowy z wkładem ceramicznym, piec podłączony do komina systemem powietrzno spalinowym. Wysokość komina od poziomu posadzki pomieszczenia, w którym będzie się znajdował kocioł to ok. 12 m.

 • Kominek pociągnie kanałem z góry…Ewentualnie na chwilę można rozszczelnić drzwi przy rozpalaniu (gdyby był z tym kłopot). Natomiast nie widzę różnicy w przemarzaniu…nawet pod posadzką problem wydaje się być mniejszy. Ściana kanału wentylacyjnego to raptem 5-6 cm keramzytu który podobnie będzie narażony na wychładzanie.

 • Mariusz:

  Witam, Panie Piotrze. Powielam pytanie ale nie wiem co lepiej zastosować.
  Mam już zrobione na parterze wylewki i podłogówkę więc nie chcę niszczyć  a chcę dołożyć dolot
  1) mogę poprowadzić kanał na piętro 3metry i tam po podłodze na zewnątrz 4 metry 
  2) mogę podpiąć z komina wentylacyjnego wymurowanego z cegły (8metrów)

  • Jedno i drugie rozwiązanie będzie prawidłowe, przy zastosowaniu odpowiednich przekrojów przyłączy (zwykle to rury 110 – 150 mm średnicy). Zakładając, że kanał wentylacyjny do niczego się nie przyda, wykorzystanie go jako czerpni powietrza do spalania wydaje się być rozwiązaniem bezproblemowym i w tej sytuacji z pewnością tańszym. W obu przypadkach wkład kominkowy musi być szczelny, przystosowany do podłączenia czerpni i wszystko trzeba zrobić szczelnie. Oczywiście wystarczą opaski zaciskowe…Tu nie są potrzebne szczelności hydrauliczne.

 • Mariusz:

  Dziękuję za szybką odpowiedź. 
  A jak jest z wentylacją?
  Czy w pomieszczeniu gdzie będzie kominek musi być kratka wentylacyjna?
  Kominek byłby umiejscowiony na ścianie z kominem.
  Będzie obudowany płytami a'la varmsen zbudowana będzie komora dekompresyjna.
  Zastanawiam się również nad dgp

 • Wentylacja pomieszczenia powinna być. Jeśli nie ma mechanicznej, kanał o którym mowa w wersji 2), lepiej zostawić do celów zgodnych z przeznaczeniem. Przy niewielkim wkładzie kominkowym, kanał można podzielić (wkładając do niego rurę 70-100 mm). Ale w tej konkretnej sytuacji, można zastosować wariant 1).

 • Koji:

  Witam,
  Mam kominek BEF trend 8CP. Powietrze doprowadzone rurą fi 100 w posadzce, około 5m. Dodatkowo w zabudowie kominka jest kratka narożna 55x77cm http://kratki.com/sklep/pl/produkt/2004/luft-sf-narozny-prawy-bialy-54-7×76-6×9
  Przy rozpalaniu kominek bardzo długo rozkręca się, jak już rozpali się na dobre to bucha. Dym przy rozpalaniu wylatuje na salon. Mam wrażenie, że jak otwieram taras to ogień przy rozpalaniu jest żwawszy.
  Moje pytanie, czy możliwe, że te fi 100 jest przyczyną problemów z rozpalaniem?
   
  Dziękuję i pozdrawiam
  Krystian

 • Sławek:

  Witam. W wielu poradach dotyczących dolotu powietrza z zewnątrz w układzie zamkniętym bezpośrednio do paleniska wkładu pisze Pan, że można wykonać to np. szybem wentylacyjnym komina pobierając powietrze z góry i kierując w dół do kominka. Czy konwekcja powietrza ciepłego, jakie jest w przewodzie dolotowym w pobliżu kominka, nie będzie powodowała ruchu powietrza w przeciwnym kierunku, gdy nie ma podciśnienia w komorze spalania np. w trakcie dokładania do kominka ( gdy drzwiczki są otwarte ) i ryzyko pojawienia się ognia w rurze dolotowej?

  • Ruchu powietrza w przeciwnym kierunku powinien być rozpatrywany w każdym sposobie podłączenia, jeśli istotnie byłoby to problem które nas dotyczy. Nie spotkałem się z takim zjawiskiem, tym bardziej, że każde otwarcie drzwi, powoduje wyłączenie kanału dolotowego z wszystkimi jego funkcjami, w tym również ewentualnymi negatywami…Kanał przy otwartych drzwiach jakby nie istniał. Ruch powietrza o który pytasz, byłby raczej ruchem w kierunku osoby zaglądającej do kominka przez drzwiczki, ale to jest bardziej żart, a nie realne zagrożenie….

 • Robert:

  Dzień dobry
  Proszę o poradę w takiej sprawie. Jestem w trakcie remontu starego domu z lat 70. Chcemy zamontować piecyk wolnostojący HARO firmy Romotop. Piecyk ten nie ma konieczności doprowadzania powietrza z zewnątrz. Ale zaleca mi się wykonanie otworu w podłodze do piwnicy w celu doprowadzenia powietrza (w piwnicy są nieszczelne okna). Przyznam, że nie bardzo chcę kuć w tym miejscu w którym ma stać piecyk. Czy konieczne będzie doprowadzenie powietrza z piwnicy? Wentylacja w domu jest grawitacyjna. A jeśli jest taka uzasadniona potrzeba, to czy mogę wykorzystać otwór który powstał w otwartej kuchni jakieś 3-4 m od docelowej lokalizacji piecyka (w salonie)? Podłoga była kuta aby doprowadzić do kuchni wodę i gaz. W tej chwili otwór jest zapiankowany. To miejsce będzie pod zlewem, czyli nie będzie szczelnie zamknięte.
  Będę wdzięczny za poradę. Pozdrawiam

  • 1.Skoro masz wentylację grawitacyjną, możesz palić bez konieczności doprowadzania powietrza w sposób odseparowany, specjalnym kanałem. Trzeba tylko mieć świadomość potrzeb piecyka i jego poboru tlenu z pomieszczenia. Na mojej stronie internetowej, w publikacjach, jest wpis z 2005 (pierwszy – http://www.kominki-batura.pl/news,swiat-kominkow-nr-15-2005,29,51), który być może coś podpowie…

   2.Możesz pociągnąć kanał z dowolnego miejsca, np spod zlewu, ale należy go podłączyć bezpośrednio na zewnątrz budynku (patrz p.3)

   3.Odradzam czerpanie powietrza z piwnicy. Podczas silnych mrozów i intensywnego palenia, uzupełnianie powietrza w piwnicy może skutkować znacznym wychładzaniem przestrzeni pod mieszkaniem. W skrajnych wypadkach, zamarzały rury lub słoiki z kompotami w piwnicy….

 • luki:

  Witam, mam pytanie, czy doprowadzenie powietrza do kominka z zamkniętą komarą spalania fi 150mm w warstwie chudziaka jest odpowiednie? Na chudziaku będzie jeszcze styropian xps, czy mam zrezygnować ze styropianu?

 • Marcin:

  Dzień dobry
  Na wstępie- gratuluję fachowego bloga. Aż miło poczytać.
  Nie mniej jednak- mam również pytanie odnośnie powyższego tematu. 
  Kupiłem bliźniaka od developera. Brakuje, niestety 1 rzeczy. Doprowadzenia powietrza do kominka. Takowy jest w projekcie z oddzielnym kominem.  Mamy na parterze otwartą przestrzeń. Około 22m2 salon z jadalnią oraz kuchnia. Poza kratką wentylacyjną w kuchni (1 otwór na okap, drugi "wolny" do wentylacji) planujemy również doprowadzić wentylację w salonie (otwór wentylacyjny). Nie planujemy typowego kominka tylko piecyk typu koza. Bardziej dla "rekreacji" aniżeli głównego ogrzewania. Brak w budynku wentylacji mechanicznej. Będzie/jest klasyczna grawitacyjna. 
  Czy  w oparciu o powyższe założenia i powyższy stan faktyczny , możliwe byłoby wstawienie jakiejś kozy bez dodatkowego dolotu ? Jako ,ze cały parter jest w podłogówce, nie chciałbym skuwać teraz posadzki i niszczyć elewacji doprowadzając nowy przewód dolotowy. Owszem, jeżeli nie będzie innego wyjścia- będę musiał to zrobić.
  Z góry dziekuję za odpowiedź.

  • Dzięki Marcin…
   Nie ma takiej potrzeby, by doprowadzać powietrze do spalania specjalnym kanałem w domu posiadającym wentylację grawitacyjną. Zadając pytanie masz świadomość problemu, więc będziesz pamiętać o tym, że do spalania potrzebny jest tlen. Zadbasz o to by go nie zabrakło. Nie ma też raczej możliwości by go zabrakło, bo nawet jak zapomnisz, dom obroni się sam. Nawet w domu z nie do końca dobrze wykonaną wentylacją pomieszczeń, pojawi się ciąg wsteczny z kratek w łazience czy w kuchni. Ile powietrza potrzeba? To zależy od intensywności i czasu palenia. Często rozszczelnienie 2-4 okien załatwia problem. Polecam też pierwszą pozycję na regularnej stronie Kominki Piotr Batura – w dziale publikacje. Jest jeszcze to na blogu: http://blog.kominki-batura.pl/bez-powietrza-nie-ma-zycia/

Dodaj komentarz