ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

.

 

 

 

    Wszystkim którzy odwiedzają nasza stronę, czytelnikom bloga i nie tylko, życzę

WESOŁYCH  ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO 2013

 

 

.4 komentarze do “ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE”

 • Daniel SIS:

  Witam. Przede wszystkim wszystkiego dobrego w nowym roku.
  Panie Piotrze, mam takie pytanie…Otóż ostatnio stawiałem trzy piece kaflowe w starych, poniemieckich kamienicach. W dwóch różnych mieszkaniach spotkałem dwie różne starsze osoby, które z ciepłem pieca są od urodzenia. Zapytali mnie o taką rzecz: Otóż dlaczego, gdy na zewnątrz jest mróz to po napaleniu piec trzyma ciepło o wiele dłużej niż gdy na zewnątrz jest zimno, ale bardzo wilgotno? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, wręcz uznałem to za absurd. Ale dokonałem testu i rzeczywiście to prawda – testu w tych mieszkaniach, gdzie postawiłem piece. Mieszkania były zgoła inne, jedno na poddaszu, drugie na parterze.  Czy ma to związek z rodzajem ogrzewania (promieniowanie) a wilgotnością powietrza w otoczeniu?
  Pozdrawiam

 • admin:

  Dziękuję za życzenia. Sprawa jest dość prosta i ma związek właśnie z wilgotnością powietrza. Mróz, to bardzo suche, łatwe do ogrzania powietrze. Piec traci ciepło widocznie wolniej, niż w warunkach zwiększonej wilgotności. Z odczuwalnością tego ciepła jest podobnie. Bardziej marzniemy przy temperaturze zera stopni i padającym deszczu, niż przy  10 stopniach mrozu.

   

  pozdrawiam P.

 • Daniel SIS:

  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

 • Daniel SIS:

  Witam. Mam takie pytanie, choć nie wiem czy zajmujecie się wkładami wodnymi. Generalnie chodzi mi o to… czy istnieją wkłady bądź piece, w których ogień grzeje płaszcz wodny z obu stron praktycznie na całej powierzchni. Mam na mysli palenisko, ogień unoszący sie do góry, nastepnie oplata płaszcz wodny z drugiej strony i dopiero uchodzi do komina – wlot dolny spalin?

Dodaj komentarz