ZNÓW O KOMINACH…

.

     W najbliższym czasie, pomęczę was kolejnymi tekstami o kominach…

 

    Dziś krótki wpis o kominie z cegieł. To w związku z coraz częstszymi przypadkami powrotu do budowania z tego materiału. Czasem to brak wiary w nowoczesne systemy, czasem brak odpowiedniego doradztwa, by taki system dobrać. W sumie, jak system ma być źle dopasowany do potrzeb, lepiej zbudować z cegieł, solidnie i w sprawdzony przez kilka wieków sposób. Ale pojawia się pytanie: z jakiej cegły?…

 

     No właśnie. Na rynku mamy sporo tego towaru. Dziadek miał do wyboru ze 3-4 gatunki, a ja w jednej hurtowni mam tych gatunków 30! O specjalistycznej hurtowni cegieł boję się nawet myśleć. Mój kolega zdun, Darek Bielawski, napisał tak: "Bierze się dwie cegły w ręce i stuka jedną o drugą … jak pięknie dźwięcznie brzmią to dobrze.. gdy odgłos jest głuchy to zostaw taką cegłę na placu dla innych"… Bardzo fajny sposób. Niestety  Darek  nie przewidział tego, że ktoś wpadnie na pomysł użycia cegły dziurawki. Tańsza, lżejsza do transportu na dach, i często polecana rzeczową poradą pracownika z placu: "Panie! Wszyscy biorą!"…

 

     Dlaczego nie powinno się stosować cegły z dziurami (lub szczelinami)? Powody są dwa. Urządzenia ogniowe, do jakich z pewnością zalicza się również kominy, nie powinny w swojej konstrukcji zawierać komór zamykających powietrze w sposób szczelny i niekontrolowany. Przypadkowe zrobienie takiego błędu podczas budowy pieca, skutkuje jego rozerwaniem. Powietrze zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem jego temperatury. Średnio 30% na każde 100 stopni C (to nie naukowa teoria, tylko moja definicja "na chłopski rozum" i na potrzeby bloga…). Komin zbudowany z dziurawej cegły, normalnie eksploatowany, jest w stanie wytrzymać nawet 10 – 20 lat. Do czasu kiedy w cegłach oblepionych sadzą lub smołą, mogą pojawić się niewielkie, niezauważalne pożary sadzy. Właściwa temperatura dymu z pieca lub kominka to 200 stopni. Zdecydowana większość kominków produkuje gazy o znacznie wyższej temperaturze, czasem kilkukrotnie. Pękają cegły pełne, o klasie odpowiedniej do budowania kominów. Trudno więc oczekiwać by było inaczej z cegłami, w których wnętrzu rośnie ciśnienie zamkniętego tam powietrza.

 

     Drugi powód związany jest z zaciekaniem kominów. Dziurawe cegły nie tylko ułatwiają penetrację niespójnej konstrukcji przez produkty spalania, lecz jest to również problem nieszczelności związanej z opadami. Woda deszczowa ma ułatwioną drogę by ominąć obróbki dekarskie pokrycia dachowego i pojawić się na poddaszu w postaci fantazyjnych kompozycji na tynku. Częste wpisy inwestorów, informujących na forach internetowych o problemach ze szczelnością kominów z pełnej cegły, świadczą o wadze problemu. Dlaczego więc pogłębiać zjawisko używając cegieł dziurawych?!

 

    Komin do którego planujemy włożyć rury stalowe, można zbudować z każdej cegły.

.2 komentarze do “ZNÓW O KOMINACH…”

 • Placowy z Hurtowni:

  A więc od początku…
  … cegła na komin pełna minimum klasy 150 ( 15 Megapaskali na ściskanie ) to znaczy że jedna cegła wytrzymuje prawie 46 ton nacisku na całą swoją powierzchnię. Jeżeli łupiemy cegłę na pół to łupanym na zewnątrz komina do środka szkliwem. Jeżeli komin jest w ścianie zewnętrznej a nie mamy wełny to izolujemy pustką powietrzną . Łączenie cegieł w narożnikach – spoina pionowa nie powinna być na środku komina-jeżeli tam wypadnie to warto drugą zewnętrzną warstwą cegieł zakryć spoiny (często spoiny pionowe są wydmuchiwane) – komin rapowany od środka i nie na placki oczywiście.
  Komin dla małych urządzeń ogniowych powinien mieć 1 godzinną odporność ogniową – daje to 12 cm cegła (klasy 150)  i 2 cm tynk. Stosując inne cegły czy pustaki systemowe z wełną i rurą stalową w środku musimy poprzeć to obliczeniami bo badań nikt nie zrobi dla samoróbki.
  Jeżeli komin nie pracuje w warunkach suchych należy jego powierzchnię zabezpieczyć przed degradującą siłą skroplin. 
  Prywatnie do kominka( drewna) budował bym komin z cegły czerwonej palonej pełnej i do środka wkładał bym rurkę cieniutką 0,5 mm z kwasówki. 
  Nie dajmy się nabrać na pustaki systemowe – klinkier , cegłę białą wapienną czy cegły z rozbiórki ( erozja szkliwa po wypaleniu)  to powinno wystarczyć

 • admin:

  Dziękuje za komentarz….

Dodaj komentarz