POUJOULAT BATURA MTP CHALLENGE

.

 

     Tegoroczne Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, wzbogacone zostały o imprezę towarzyszącą. MTP wraz z firmami Poujoulat i Kominki Piotr Batura, organizuje happening polegający na ustanowienia rekordu. Do działań przyłączyło się wiele firm związanych z branżą, dzięki czemu przedsięwzięcie mogło zostać zorganizowane. Na powierzchni ponad 100 m2 przyległych do hali nr 5, odbędą się próby w trzech kategoriach. Wszystkie próby związane będą z określeniem granicy możliwości technicznych komina wraz z urządzeniami ogniowymi. Eksperyment ma dostarczyć odpowiedzi na pytania z dziedziny bezpieczeństwa, którymi w zwykłych warunkach nikt sobie nie zaprząta głowy. Ma też udowodnić niedostrzegany często problem nadmiernego ciągu w kominach. Komin dostarczony przez firmę Poujoulat ma 15 metrów wysokości i 200 mm średnicy roboczej.

 

Oczywiście jednym z głównych motywów działania jest promocja zduństwa. Ginącego zawodu związanego z kulturą ogniową i garncarstwem (kaflarstwem). Rzemiosłem, bez którego ludzie znów obrośli by futrem…

 

 

W dniu 11.03.2014, odbędzie się próba odpalenia jednocześnie 10 wkładów kominkowych.

 

W dniu 12.03.2014, odbędzie się próba podłączenia do komina ciągu dymnego wykonanego ze stali. Długość ciągu zostanie określona w wyniku prób, które właśnie trwają w siedzibie Szkoły Kominkowej Piotra Batury w Łaziskach koło Wągrowca.

 

W dniu 13.03.2014, odbędzie się próba podłączenia do komina ceramicznych akumulacyjnych kanałów dymnych, których długość, podobnie jak w próbie wcześniejszej, zostanie określona później.

 

Wszystkie próby jak i użyte w nich materiały zostaną określone i opisane tak, by rekord mógł zostać uznany i ewentualnie pobity. Wielkość palących się urządzeń i ilość przeznaczonego do spalenia opału również będzie określona.

 

.

 Dodaj komentarz