.
Latem tego roku, zorganizowaliśmy chyba ciekawe warsztaty. Zaproszony z Włoch zdun, poprowadził budowę pieca, zgodnie z tradycją mającą na Półwyspie Apenińskim grubo ponad 2000 lat. Andrea Magnolini zajmuje się budową pieców, wikliniarstwem, prowadzi warsztaty podczas których uczy starego rzemiosła.
Przypominam – klikanie na zdjęcie powiększa je… 🙂
Andrea podczas rozpalania swojego pieca w domu pod Bolonią.
Włochy kojarzą się ze słońcem i ciepłem. W górskich rejonach gdzie znajduje się dom Andrei, bywa jednak zimno. Zresztą zobaczcie sami…Zdjęcie zrobiłem podczas pobytu w Italii, gdy pojechałem zaprosić zduna do Polski.
Warsztaty odbyły się w Zdunach. Tam w starej kaflarni, ma swoją siedzibę Cech Zdunów Polskich, który razem z moją szkołą kominkową zorganizował warsztaty.
Andrea buduje różnymi metodami. Tym razem wybrał konstrukcję z wikliny, która stabilizuje ściany z gliny i słomy.
Glina została przygotowana bardzo tradycyjną metodą!
Sklepienie wejścia do pieca w trakcie modelowania.
Pierwszy ogień…
Druga warstwa zawiera dużo więcej słomy. To warstwa izolacyjna pieca.
Przygotowanie drzwi pieca.
Na koniec trochę teorii
Warsztaty przypieczętowało wydanie książki Andrei Magnoliniego. Dzień wcześniej odebraliśmy z drukarni jeszcze ciepłą. To bardzo interesujący i przydatny poradnik jak samemu zbudować piec. Dzięki wysiłkom wydawnictwa Info Studio, zdążyliśmy na czas z tłumaczeniem, korektą i drukiem. Książka dostępna jest w kiosku internetowym Świata Kominków.
przypomniał mi ten piecyk https://www.youtube.com/watch?v=Jjps-xwLn9I
Bardzo Ładny film…dziękuję.
filmik z budowa podobnego piecyka w Chinach https://www.youtube.com/watch?v=Cahnb7vr-AM
Witam , szukam pomocy dotyczącej pieca do pizzy .Rozpocząłem budowę pieca rzymskiego, mianowicie wylana płyta fundamentowa, postawione ścianki wylany strop pod piec , położone izolacja z płyty krzemionkowo wapniowej i płytki szamotowe . A teraz chciałem robić sklepienie , więc musiałem kupić cegłę szamotową . I tu się zaczęło , ze względu na wysoką cenę nowej przeglądałem ogłoszenia i znalazłem nie używaną cegłę szamotową za 2,50 zl . Pojechałem i mimo podejrzeń( była lekka i bardzo porowata ) – kupiłem . Jak się okazało jest to ogniotrwała cegła izolacyjna tzw. IFB i nie wiem czy mogę ją użyć ???
Proszę o pomoc !
Pozdrawiam, Tomasz !
Cegły lekkiej użyłbym do obłożenia z zewnątrz. Tak by stworzyć warstwę izolacyjną pieca. Samo palenisko proponuje wybudować z tradycyjnej cegły szamotowej.