Montaż odnowionej kozy z koniem…

Koza ma  zadanie ogrzewać  ogród zimowy, dobudowany do budynku mieszkalnego.

Mam sporo pytań o właściwy montaż urządzeń ogniowych w domach drewnianych. Nie zawsze wiadomo też jak sobie poradzić z przejściem rura dymową przez ścianę drewnianą, czy strop. Najlepiej zdać się na producenta komina systemowego. Po zapoznaniu się z sytuacją, technicy z działu konstrukcyjnego wskażą właściwą drogę.

W pomieszczeniu w którym ustawiliśmy kozę, do sufitu wykonanego z desek boazeryjnych, przykręciliśmy płytę z blachy czarnej grubości 2 mm. Między deskami a blachą umieściliśmy pasek 25mm szerokiej taśmy z włókna szklanego. Przez otwór w blasze wystawiona została końcówka widocznej na innym zdjęciu rury dymowej. w nią (do środka) wsunięta została redukcja, od której zaczyna się część izolowanego, dwuściennego komina. Izolacja zaczyna się od poziomu płyty 2 mm. Wełna przylega szczelnie do płyty. Lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem, było by wytknięcie na dole kawałka izolowanego komina. Ucierpiała by na tym estetyka….Komin dwuścienny stabilizuje uchwyt ze stali nierdzewnej, z obejmą zaciskową.

Minimalna odległość zewnętrznego płaszcza rury kominowej izolowanej od elementów drewnianych, powinna wynosić 10 cm. Ten określany przez producenta parametr, został zachowany z naddatkiem. Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji drewnianej, jest wykonanie ekranu z płyt Promafour. Pomysł z ekranem to taka moja prywatna polisa bezpieczeństwa…

Ekran z blachy czarnej, co prawda się nagrzewa, ale za nim, między  słupem drewnianym a blachą z jednej strony i między ścianą a blachą z drugiej, jest  wentylowana pustka powietrzna.

3 Komentarze “Montaż odnowionej kozy z koniem…”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *